واکسن پنوموکوک اجباری می‌شود | نخبه ها
خدمات مرکز


واکسن پنوموکوک اجباری می‌شود
news-image


بیماری پنومونی(سینه‌پهلو) یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌هایی است که 7درصد از آمار مرگ‌ومیر جهانی را به خود اختصاص می‌دهد. مقام معظم رهبری در اقدامی ارزشمند، بودجه قرارگیری واکسن این بیماری در برنامه واکسیناسیون اجباری کشور را تصویب کرده‌اند.
به گفته سیدعبدالرضا حجازی، مدیر MSD در ایران، کمیته واکسیناسیون کشوری قرارگیری دو واکسن پنوموکوک و روتاویروس را در برنامه واکسیناسیون کشوری به تصویب رسانده است و بودجه درخواستی وزارت بهداشت برای خرید این دو واکسن به میزان 100 میلیون دلار در سال 1397 از محل صندوق توسعه ملی و با موافقت مقام معظم رهبری تامین خواهد شد.

پنوموکوک باکتری شایعی است که می تواند منجر به یک بیماری جدی گردد. به طور کلی این باکتری توانایی بروز بیماری در دو حالت مهاجم و غیرمهاجم را دارد. در صورتی که باکتری در مناطقی از بدن یافت شود که در حالت طبیعی استریل هستند، مانند مننژ (پرده اطراف مغز) و خون، بیماری ایجادشده مهاجم محسوب می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد عوارضی با علائم شدید و بسیار جدی شود که تهدیدکننده حیات هستند. تورم پرده‌های مغزی (مننژیت) و حضور باکتری در خون (باکتریمی) به عنوان انواع مهاجم و عفونت گوش میانی (اوتیت)، ذات‌الریه(پنومونی) نیز غیرمهاجم طبقه‌بندی می‌شوند. اما باید دانست که عفونت‌های غیرمهاجم به‌ویژه ذات‌الریه، توانایی تبدیل به نوع مهاجم را دارند.

واکسن پنوموکوک علیه باکتری استرپتوکوک پنومونیا که عامل بیماری‌های ذکرشده است، در دو نوع تزریقی به کار می‌رود. به طور معمول سه تا چهار دوز از این واکسن، چیزی در حدود 70 تا 90 درصد ایمنی برای بدن ایجاد می‌کند، بنابراین از تمام موارد بیماری ذات‌الریه جلوگیری نمی‌کند، اما به این دلیل که واکسن بسیار بی‌خطری است و قیمت چندان گرانی هم در دنیا ندارد، توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان برنامه ایمنی‌سازی کودکان در همه کشورها توصیه می‌شود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
فین‌تک‌ها کسب‌وکار در کشور را ارتقا می‌دهند

حوزه روبه‌پیشرفت فین‌تک در ایران هنوز در مراحل آغازین خود به‌ سر می‌برد


news-image
تعمیر و نگهداری تجهیزات موجود آزمایشگاهی حمایت می‌شود

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی تعمیر و نگهداری از تجهیزات موجود آزمایشگاهی در کشور را حمایت می کند.


news-image
چطور می‌توانید مربی خودتان در مسیر کارآفرینی باشید

یکی از فواید اصلی مربی‌گری برای خودتان، توانایی انتخاب هر فرد موفق در جهان است. در این حالت شما نیاز به هیچ مجوزی نخواهی ...