موشک فالکن هوی قوی ترین غول فضاپیمای جهان | نخبه ها
خدمات مرکز


موشک فالکن هوی قوی ترین غول فضاپیمای جهان
news-image


چهارشنبه ۲۴ ژانویه، همه ۲۷ موتور موشک «فالکن‌هوی» برای نخستین بار روشن شدند تا قوی‌ترین موشک ماهواره‌بر امروز، گامی دیگر به پرتاب آزمایشی خود که برای هفته آینده برنامه‌ریزی شده است، نزدیک شود.
به گزارش سیناپرس به نقل از خبرآنلاین،عقربه‌های ساعت عدد ۱۲:۳۰ بعدازظهر چهارشنبه ۲۴ ژانویه ۲۰۱۸ را نشان می‌داد (ساعت ۲۱:۰۰ چهارشنبه ۴ بهمن به وقت مرکزی ایران) که سکوی 39A مرکز فضایی کندی ناسا به لرزش درآمد و توده‌ای از گازهای داغ، اطراف سکو را پوشاند. لحظاتی بعد، فریاد شادی حاضران، مرکز هدایت پرواز ناسا را پر کرد: قوی‌ترین موشک جهان با موفقیت آزمایش شده بود.

کارشناسان ناسا و شرکت خصوصی اسپیس‌ایکس شاهد فعالیت موفق ۲۷ موتور موشک «فالکن‌هوی» (Falcon Heavy) بودند که از به هم پیوستن سه راکت «فالکن ۹» تشکیل شده است. این موشک پس از «ساترن۵» (Saturn V) که ۴۵ سال پیش فضانوردان آپولو را به ماه برد، قوی‌ترین موشک ماهواره‌بر تاریخ به شمار می‌رود. فالکن‌هوی می‌تواند محموله‌ای به وزن ۶۳٬۸۰۰ کیلوگرم را به مدار کم‌ارتفاع زمین منتقل کند.

۲۷ موتور «مرلین 1D» در مجموع ۲۲ میلیون نیوتن نیروی پیشران برای فالکن‌هوی تولید می‌کنند و مهار چنین نیروی عظیمی روی سکوی پرتاب اصلی کار دشواری است، به همین دلیل زمان آزمایش به ۱۰ ثانیه محدود شد. سوخت این موتورها، کروسین و اکسیژن مایع است که سوختن آن‌ها، انرژی عظیمی آزاد می‌کند. خروج گازهای داغ و پرفشار از نازل‌های موشک، آن را در جهت مخالف به پیش می‌راند.

قرار است این موشک ۷۰ متری از سکوی پرتاب به سوله اسپیس‌ایکس منتقل شود تا کارشناسان، وضعیت موشک را پس از نخستین آزمایش واقعی آن بررسی کنند.

ایلان ماسک، مدیر اجرایی اسپیس‌ایکس در توئیتی اعلام کرد که آزمایش روشن کردن موتورها در وضعیت ایستا موفق بوده و انتظار می‌رود که طی یکی‌دو هفته آینده، پرتاب اصلی انجام شود.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
تشریح جزئیات راه‌اندازی موتور آمبولانس در دانشگاه تهران

معاون دانشجویی دانشگاه تهران از برنامه این دانشگاه برای راه اندازی موتور آمبولانس در سه نقطه


news-image
ارتباطات بی‌سیم اپتیکی جایگزین وای فای می‌شود

ارتباطات بی‌سیم نوری که بانام وفاداری نوری یا LI_FI شناخته می‌شود می‌تواند تحول بزرگی را درزمینه ارتباطات بی‌سیم به وجود ...


news-image
ایران به جرگه کشورهای تولیدکننده میکروسکوپ نیروی اتمی پیوست

یک شرکت دانش بنیان داخلی سال 78 فعالیت خود را در زمینه ساخت میکروسکوپ نیروی اتمی آغاز کرد. این شرکت از سال 88 موفق به ت ...