تولید انرژی با فتوسنتز مصنوعی | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید انرژی با فتوسنتز مصنوعی
news-image


پژوهشگران آزمایشگاه برکلی در کالیفرنیای آمریکا مراحل مهم و اولیه تکنولوژی فتوسنتز مصنوعی را برای تولید سوخت های پایدار و تجدید پذیر طی کرده اند. موفقیت این طرح می تواند تحولی مهم در زمینه تولید سوخت پاک باشد.
در دنیای طبیعت گیاهان به عنوان کارخانه تولید انرژی از نیروی آفتا به طریق فتو سنتز هستند و این موضوع دستمایه پژوهش گروهی از دانشمندان شده تا بتوانند راه حلی برای تامین سوخت پاک شوند. بر اساس این مطالعات می توان امیدوار بود که در آینده با فن آوری مناسب می توانیم سوخت خود را مستقیم از نور خوشید و فرآیند مکش کربن و تولید اکسیژن تامین کنیم.

به باور پژوهشگران تا چند دهه آینده، با نوعی تکنولوژی و فن آوری می توان نخستین سوخت و اکسیژن را برای سفر به مریخ و سیارات دیگر تولید و حتی می توان به این طریق برای تولید کود نیز اقدام کرد.

پیتونگ یانگ (Peidong Yang) استاد شیمی و محقق آزمایشگاه برکلی، در زمینه به دست آوردن چنین فن آوری و تکنولوژی مناسبی فعالیت و آن را به عنوان فتوسنتز مصنوعی معرفی می کند. پروفسور یانگ و همکارانش در حال حاضر نوعی مواد نیمه رسانا را ساخته اند که بتواند نور خورشید را جذب کرده و با انواع واکنش های شیمیایی به تولید کاتالیزورهای جدید بپردازد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
بازگرداندن دامنه حرکتی زانو بعد از انجام عمل جراحی

از سوی پژوهشگران کشور دستگاهی برای فیزیوتراپی زانو در بعد از اعمال جراحی


news-image
ربات ها بازیگران جدید اقتصاد دیجیتال می‌شوند

همراه با توسعه فناوری های نوین که با شتابی فزاینده همراه است ربات های جدید وارد حوزه اقتصاد دیجیتال شدند تا وعلاوه بر اف ...


news-image
سرمایه‌گذاری در حوزه پزشکی مسیر پیشرفت کشور را هموار می‌کند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بیست و چهارمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی گفت: در ایران حوزه‌ای پول‌ساز تر از ح ...