آینده اي روشن پیش روی درمان ناتوانی‌های حرکتی | نخبه ها
خدمات مرکز


آینده اي روشن پیش روی درمان ناتوانی‌های حرکتی
news-image


مجله Economist در جدیدترین شماره خود (January 2018) به دستاوردهای دانشمندان در سال‌های اخیر برای غلبه بر معلولیت و ناتوانی‌های حرکتی و افزایش کیفیت زندگی آنها پرداخته است.
معلولیت و ناتوانی‌های حرکتی مانند فلج اندام‌ها که اغلب به دلایل مختلفی چون مشکلات مادرزادی یا حین تولد، تصادفات، بیماری‌های مختلف و غیره رخ می‌دهند، از جمله بیماری‌های صعب‌العلاجی است که سال‌ها پزشکان به دنبال راه‌حلی برای آن بودند. اما به لطف فناوری‌های نوین، دانشمندان در سال‌های اخیر توانسته‌اند تا حدودی این ناتوانی‌ها را بهبود بخشند و کیفیت زندگی شماری از مبتلایان را بالا ببرند.

فناوری‌ها اغلب تغییرات شگرفی را ایجاد می‌کنند و طی سال‌ها توانسته‌‌اند زندگی بسیاری از اشخاص دنیا را تحت تأثیر خود قرار دهند. به عنوان مثال، مردی که در یک حادثه دوچرخه‌سواری از شانه به پایین فلج شده بود، به لطف الکترودهایی که در بازوی سمت راست او کار گذاشته شده بود و ماهیچه‌های دست را تحریک می‌کرد، توانست بخشی از توانایی دستش را به دست آورد و کارهای شخصی خود را انجام دهد. اما استفاده از این فناوری به اینجا ختم نمی‌شود. این بیمار قادر است با کمک نیروی مغز، دستش را حرکت دهد. اراده او برای حرکت در فعالیت عصبی در قشر حرکتی او منعکس می‌شود؛ این سیگنال‌ها از طریق ایمپلنت‌های مغزی شناسایی شده و در قالب فرمان‌هایی پردازش می‌شوند که الکترودهای کاشته شده در بازو را فعال می‌کنند. توانایی رمزگشایی از افکار به این شکل شبیه فیلم‌های تخیلی است اما رابط‌های مغز و کامپیوتر مانند سیستم BrainGate که در این بیمار مورد استفاده قرار گرفته، بیانگر آن است که کنترل مغزی امکان‌پذیر و عملی است. در واقع، BrainGate یک سیستم ایمپلنت مغزی است که در حال توسعه است و محققان مشغول انجام آزمایش‌های بالینی آن روی بیماران هستند تا از این طریق بتوانند کنترل از دست‌رفته اندام‌ها و سایر عملکردهای بدن را در بیماران مبتلا به فلج اندام‌ها و آسیب نخاعی و ALS بازگردانند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
کنترل کننده هوشمند دما

حامد عسگری عضو موسسه حامی نوابغ جوان موفق شد اختراع خود را با عنوان کنترل کننده هوشمند دما به تبت رساند.


news-image
یک قدم نزدیک تر به رسیدن سرعت پردازش داده ها به نور

تبدیل نور به صدا تحولی عظیم در پردازش داده ها


news-image
پیشگیری از رفتارهای پر خطر با کنترل استرس در جامعه

کنترل شرایط استرس زا در جامعه بویژه در خانواده نقش بسزایی در پیشگیری از بروز رفتارهای پر خطر مانند سیگار کشیدن دارد.