آینده اي روشن پیش روی درمان ناتوانی‌های حرکتی | نخبه ها
خدمات مرکز


آینده اي روشن پیش روی درمان ناتوانی‌های حرکتی
news-image


مجله Economist در جدیدترین شماره خود (January 2018) به دستاوردهای دانشمندان در سال‌های اخیر برای غلبه بر معلولیت و ناتوانی‌های حرکتی و افزایش کیفیت زندگی آنها پرداخته است.
معلولیت و ناتوانی‌های حرکتی مانند فلج اندام‌ها که اغلب به دلایل مختلفی چون مشکلات مادرزادی یا حین تولد، تصادفات، بیماری‌های مختلف و غیره رخ می‌دهند، از جمله بیماری‌های صعب‌العلاجی است که سال‌ها پزشکان به دنبال راه‌حلی برای آن بودند. اما به لطف فناوری‌های نوین، دانشمندان در سال‌های اخیر توانسته‌اند تا حدودی این ناتوانی‌ها را بهبود بخشند و کیفیت زندگی شماری از مبتلایان را بالا ببرند.

فناوری‌ها اغلب تغییرات شگرفی را ایجاد می‌کنند و طی سال‌ها توانسته‌‌اند زندگی بسیاری از اشخاص دنیا را تحت تأثیر خود قرار دهند. به عنوان مثال، مردی که در یک حادثه دوچرخه‌سواری از شانه به پایین فلج شده بود، به لطف الکترودهایی که در بازوی سمت راست او کار گذاشته شده بود و ماهیچه‌های دست را تحریک می‌کرد، توانست بخشی از توانایی دستش را به دست آورد و کارهای شخصی خود را انجام دهد. اما استفاده از این فناوری به اینجا ختم نمی‌شود. این بیمار قادر است با کمک نیروی مغز، دستش را حرکت دهد. اراده او برای حرکت در فعالیت عصبی در قشر حرکتی او منعکس می‌شود؛ این سیگنال‌ها از طریق ایمپلنت‌های مغزی شناسایی شده و در قالب فرمان‌هایی پردازش می‌شوند که الکترودهای کاشته شده در بازو را فعال می‌کنند. توانایی رمزگشایی از افکار به این شکل شبیه فیلم‌های تخیلی است اما رابط‌های مغز و کامپیوتر مانند سیستم BrainGate که در این بیمار مورد استفاده قرار گرفته، بیانگر آن است که کنترل مغزی امکان‌پذیر و عملی است. در واقع، BrainGate یک سیستم ایمپلنت مغزی است که در حال توسعه است و محققان مشغول انجام آزمایش‌های بالینی آن روی بیماران هستند تا از این طریق بتوانند کنترل از دست‌رفته اندام‌ها و سایر عملکردهای بدن را در بیماران مبتلا به فلج اندام‌ها و آسیب نخاعی و ALS بازگردانند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
سلول‌های بنیادی نخاعی طبیعی از سلول‌های بنیادی تولید شد

طبق تحقیقات تازه‌ای، محققان از سلول‌های بنیادی پرتوان انسانی در بازه زمانی سه تا پنج ساله می‌توانند سلول‌های بنیادی نخاع ...


news-image
نوآوری موتور محرک صنایع جدید و بومی خواهد بود

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، برای توسعه نوآوری استان باید ظرفیت های صنعتی استان به نوآوری نیروی انسانی خلا ...


news-image
فناوری‌های نوظهور دیجیتال از طریق شتابدهنده‌ها توسعه می‌یابد

بر اساس انعقاد تفاهمنامه همكاري سه‌جانبه فناوری‌های نوظهور دیجیتال از طریق شتابدهنده‌ها توسعه می‌یابد.