سلول درمانی و پیوند سلولی جزایر لانگرهانس | نخبه ها
خدمات مرکز


سلول درمانی و پیوند سلولی جزایر لانگرهانس
news-image


کاهش فعالیت یا از بین رفتن سلول های بتای موجود در جزایر پانکراسی منجر به دیابت نوع یک می شود که در حال حاضر حدود 10 درصد از جمعیت جهانی چهارصد میلیونی مبتلایان به دیابت را تشکیل می دهند.
علاوه بر درمان های رایج (مانند انسولین درمانی و غیره) امروزه در سطح جهانی رویکردهای متنوعی برای گسترش روش های سلول درمانی برای درمان قطعی این بیماری مد نظر قرار گرفته که در همین راستا، گروه پژوهشی «دیابت و سلول های بتای پانکراس» پژوهشگاه رویان با توجه به نیاز جامعه درمانی کشور به آشنایی و ایجاد روش های نوین درمان دیابت فعالیت می کند.

دکتر یاسر تهمتنی مدیرگروه دیابت و سلولهای بتای پانکراس پژوهشگاه رویان در گفت وگو با خبرنگار سیناپرس، با اشاره به مهمترین فعالیت ها و پژوهشهای این بخش، گفت: مدل سازی بیماری دیابت در شرایط آزمایشگاهی یکی از مهمترین پژوهشهای این بخش است. در این تحقیق، مدل های سلولی و حیوانی دیابت را با هدف آزمایش روش های درمانی جدید بروی آن ها تولید کرده ایم، چراکه برای آزمایش داروهای جدید گیاهی و شیمیایی دیابت و ورود به فاز کارآزمایی بالینی باید مدلهایی داشته باشیم که شبیه بیماری عمل کند.

آزمایش روشهای جدید درمانی دیابت نوع یک

وی با بیان اینکه در دیابت نوع یک سلولهای ترشح کننده انسولین در لوزالمعده تخریب می شوند، گفت: اگر بتوانیم به نوعی جلوی این تخریب را بگیریم و یا سلولهای باقیمانده را تحریک به تکثیر کنیم، یک روش درمانی با استفاده از مدل های سلولی برای دیابت نوع یک و همینطور شرایط پیشرفته دیابت نوع دو ابداع کرده ایم. برای این کار جزایر لانگرهانس پانکراس موش ها را جدا کرده ودر شرایط آزمایشگاهی نگهداری نموده و عصاره های گیاهی و مواد شیمیایی مختلف را روی آنها تست می کنیم تا بفهمیم کدامیک باعث تکثیر این سلولها می شود.

دکتر تهمتنی با اشاره به یک مدل سلولی دیگر برای بیماری دیابت، تشریح کرد: در این روش، از سلولهای بنیادی جنینی، سلولهای ترشح کننده انسولین تولید کرده و سپس آزمون های مربوطه را روی آنها انجام می دهیم.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
فناوری آینده صنعت مد را میسازد

بدون تردید، آینده صنعت مد دنیا با فناوری گره خورده است و برندهایی که به این نکته مهم توجه کنند، همچنان در صدر بازارهای ج ...


news-image
ایده‌های نو به صنعت قطعه‌سازی خودرو ورود می‌کند تا کیفیت تولیدات افزایش یابد

رویداد ملی ایده‌های فناورانه در صنعت قطعات خودرو با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار می‌شود.


news-image
برگزاری نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز

برگزاری نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز با حمایت ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی