کامسول چیست | نخبه ها
خدمات مرکز


کامسول چیست
news-image


کامسول یک نرم‌افزار جامع فیزیکی و  بسیار کاربردی برای انجام شبیه‌سازی فیزیکی است، این نرم‌افزار امکان شبیه‌سازی همزمان پدیده‌ها با ماهیت متفاوت در یک، دو و سه‌بعدی رادار است. 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ در کامسول می‌توانید سیستمی طراحی کنید که در آن، در اثر اعمال پتانسیل الکتریکی به دو سر یک ماده رسانا، حرارت جسم بالا رود و هم‌زمان مقادیر انبساط حرارتی ناشی از بالا رفتن دما را محاسبه کرده و تنش‌های مکانیکی ناشی از این انبساط حرارتی در جسم موردنظر را ارائه کند. یعنی هم‌زمان محاسبات مربوط به فیزیک الکتریسیته، ترمودینامیک و مکانیک و تأثیرات آن‌ها بر یکدیگر را نمایش دهد.
 اساس این کار نرم‌افزار مبتنی بر به‌کارگیری معادلات اساسی فیزیک و حل عددی آن‌هاست، بااین‌حال کاربر ناچار نیست در هیچ‌یک از قسمت‌های فرآیند شبیه‌سازی با کد نویسی و واردکردن معادلات پیچیده دست‌وپنجه نرم کند و محیط کاربرپسند این نرم‌افزار باعث می‌شود کسانی که برای اولین بار به سراغ این نرم‌افزار می‌روند به آن علاقه‌مند شوند. همچنین قابلیت ارتباط با دیگر نرم‌افزارهای محاسباتی پرکاربرد نظیر نمتلب بر جذابیت و دامنه کاربرد کامسول می‌افزاید. 
این نرم‌افزار کتابخانه جامعی از مواد مختلف به همراه اطلاعات اساسی آن‌ها دارد که به کاربر کمک می‌کند به ماده موردنظر خود و مشخصه‌هایی از آن ماده که در فیزیک تعریف‌شده به کار می‌آید، به‌راحتی دسترسی داشته باشد، البته تعریف ماده جدید یا تعریف یک کمیت جدید برای یک ماده مشخص نیز به‌سادگی امکان‌پذیر است. 
برای شروع به کار با نرم‌افزار کامسول و تعریف مسئله جدید در گام اول، پس از انتخاب ابعاد محیط شبیه‌سازی، لازم است فیزیکی که می‌خواهید در آن مسئله خود را حل کنید، مشخص کنید. هر فیزیک مشخص‌شده در تصویر مقابل بسته با ماهیت آن به چند زیر شاخصه مشخص‌شده است. 

محیط طراحی کامسول امکان طراحی هندسه‌های ساده و پیچیده را به کاربر می‌دهد و امکان تعریف توابع و عملیات مختلف ریاضی در آن وجود دارد. در کامسول نتایج را می‌توان به شکل‌های دلخواه و در هندسه‌های گوناگون رسم نمود. بااین‌حال کامسول جهت سهولت در طراحی و شبیه‌سازی از رابط‌های مختلفی بهره برده است که می‌توان به مواردی مانند ارتباط (Live Link) با مطلب (MATLAB)، اکسل (Excel)، اتوکد (AutoCAD)، سالیدورک (SolidWorks)، سالید آج (Solid Edge)، رویت (Revit)، کتیا (CATIA) و اینونتور(Inventor) اشاره کرد. علاوه بر این قابلیت‌ها، کامسول قابلیت نصب بر روی ابررایانه به‌عنوان سرور را دارد که امکان اتصال کاربران به سرور از طریق شبکه به شکل گرافیکی یا متنی وجود دارد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
کسب و کارهای استارتاپی و دانش‌بنیان پیروز میدان اقتصاد کشور هستند

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی گفت: جامعه بازار سرمایه کشور به این نتیجه رسیده که باید بر پایه فعالیت دانش‌ ...


news-image
افزایش قوه باروری با مصرف غذاهای دریایی

طرح "تهیه محتوا برای شاخصهای پایش وضعیت زیست فناوری در ایران" توسط کارگروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست ...


news-image
پتانسیل‌های موجود در حوزه فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ساخت شناسایی شد

به دنبال پیگیری‌ها، بررسی‌ها و استفاده از نظرات خبرگان حوزه، از سوی ستاد توسعه فناوری‌های فوتونیک، لیزر، مواد پیشرفته و ...