پیشرفته‌ترین دستگاه سنجش گاز رادون در کشور ساخته شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پیشرفته‌ترین دستگاه سنجش گاز رادون در کشور ساخته شد
news-image


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، پارسا و دانیال دانشفر دو برادری هستند که داری سابقه علمی طولانی مدت در حوزه فناوری هستند، این دو برادر   نه تنها در این حوزه بلکه در حوزه‌های مختلف علمی فعالیت‌های مناسبی داشتند.
مهمترین موضوع گفت و گو با این دو برادر مخترع  در ارتباط با ساخت دستگاه دوزیمتری یا سنجش رادون بود که صحبت‌های اولیه را دانیال به عنوان بردار بزرگتر شروع کردند.
وی برای توجیه بیشتر درباره قابلیت این دستگاه بیان کرد، در حوزه بهداشت محیط این دستگاه بسیار حیاتی است.
این پژوهشگر جوان کشور، افزود: بعد از سیگار دومین عامل سرطان گاز رادون است، با استفاده از این دستگاه میزان ذرات آلفا در محیط سنجیده می‌شود.
از این پارسا دانشفر درخواست کردیم که درباره ذرات آلفا توضیحات بیشتری بدهد، این طور ادامه داد: ذرات آلفا یکی از مواد پرتوزا در محیط نشر پیدا می‌کند، این مواد به سه تا چهار روش واپاشیده می‌شود.
وی ادامه داد: یکی این هست که ذرات آلفا موادی که از خودش ساطع می‌کند به هسته پایدارتر تبدیل شده و بعضی با انتشار ذره بتا پایدار می‌شود و برخی هم با انتشار ذرات گوگاما پایدار شده و برخی‌ها با انتشار ذرات نترون پایداری خودشان را حفظ می‌کنند.
دانشفر یادآور شد: این دستگاه قابلیت سنجش آلفا دارد،کیت‌های سنجش ذرات آلفا بر روی آن قرار گرفته و دستگاه اثرات برخورد ذرات آلفا را اندازه‌گیری می‌کند.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
استفاده از توانمندی‌های داخلی برای توسعه بخش بالگرد تجاری

یکی از اولویت های تعیین شده در کارگروه بالگرد تجاری، تعیین راهبردهای کارگروه برای بهره‌گیری حداکثری از توانمندی‌های صنعت ...


news-image
مسابقه کتابخوانی با محوریت شخصیت قاسم سلیمانی برگزار می‌شود

مسابقه کتابخوانی با محوریت کتاب «حاج قاسم؛ جستاری در خاطرات حاج قاسم سلیمانی» به همت بنیاد نخبگان استان گلستان برگزار می ...


news-image
تولید نوعی سنگ آهن دوبعدی به نام هماتیت

محققان برزیلی موفق به تولید نوعی سنگ آهن دوبعدی به نام هماتیت شدند که از خواص منحصر به فرد و غیرعادی برخوردار است که یاد ...