پیشرفته‌ترین دستگاه سنجش گاز رادون در کشور ساخته شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پیشرفته‌ترین دستگاه سنجش گاز رادون در کشور ساخته شد
news-image


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، پارسا و دانیال دانشفر دو برادری هستند که داری سابقه علمی طولانی مدت در حوزه فناوری هستند، این دو برادر   نه تنها در این حوزه بلکه در حوزه‌های مختلف علمی فعالیت‌های مناسبی داشتند.
مهمترین موضوع گفت و گو با این دو برادر مخترع  در ارتباط با ساخت دستگاه دوزیمتری یا سنجش رادون بود که صحبت‌های اولیه را دانیال به عنوان بردار بزرگتر شروع کردند.
وی برای توجیه بیشتر درباره قابلیت این دستگاه بیان کرد، در حوزه بهداشت محیط این دستگاه بسیار حیاتی است.
این پژوهشگر جوان کشور، افزود: بعد از سیگار دومین عامل سرطان گاز رادون است، با استفاده از این دستگاه میزان ذرات آلفا در محیط سنجیده می‌شود.
از این پارسا دانشفر درخواست کردیم که درباره ذرات آلفا توضیحات بیشتری بدهد، این طور ادامه داد: ذرات آلفا یکی از مواد پرتوزا در محیط نشر پیدا می‌کند، این مواد به سه تا چهار روش واپاشیده می‌شود.
وی ادامه داد: یکی این هست که ذرات آلفا موادی که از خودش ساطع می‌کند به هسته پایدارتر تبدیل شده و بعضی با انتشار ذره بتا پایدار می‌شود و برخی هم با انتشار ذرات گوگاما پایدار شده و برخی‌ها با انتشار ذرات نترون پایداری خودشان را حفظ می‌کنند.
دانشفر یادآور شد: این دستگاه قابلیت سنجش آلفا دارد،کیت‌های سنجش ذرات آلفا بر روی آن قرار گرفته و دستگاه اثرات برخورد ذرات آلفا را اندازه‌گیری می‌کند.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
کفش هایی که از یخ زدگی در بیماران پارکینسون جلوگیری می کند

دانشمندان هلندی در آزمایشاتی که بر روی ۱۹ بیمار مبتلا به پارکینسون انجام دادند


news-image
تشخیص دقیق تر سرطان پوست با آزمایش خون

دانشمندان استرالیایی آزمایش خون جدیدی را توسعه داده اند که امکان تشخیص زودهنگام ملانوم، بدخیم ترین نوع سرطان پوست را با ...


news-image
شرکت‌های خلاق برای حضور در نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته حمایت می‌شوند

دبیرخانه برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق به‌منظور توسعه و ترویج فعالیت شرکت‌های خلاق از حضور این شرکت‌ها در دوازدهمی ...