تخمین زمان مرگ بیمار با هوش مصنوعی | نخبه ها
خدمات مرکز


تخمین زمان مرگ بیمار با هوش مصنوعی
news-image


به گزارش خبرگزاری علم وفناوری به نقل از بی جی آر، محققان دانشگاه استنفورد یک سیستم هوش مصنوعی ساخته اند که قابلیت پیش بینی زمان مرگ بیماران در مراحل پایانی عمرشان را با دقت ۹۰ درصد دارد.

به گفته کارشناسان امر این ماشین می تواند مراقبت های درمانی مرحله پایانی عمر بیماران را دگرگون کند.

هدف از ساخت این سیستم ایجاد یک جدول زمانی دقیق برای ماه ها، هفته ها و روزهای پایانی عمر بیماران است. به هرحال پروژه ساخت این سیستم «بهبود مراقبت های Palliative با کمک یادگیری عمیق» نام گرفته و هم اکنون نیز به طور آنلاین قابل دسترسی است. مراقبت های Palliative یا مراقبت های تسکینی  برای بیمارانی است که بیش از یک سال زنده نمی مانند.

محققان در این تحقیق می نویسند: بهبود کیفیت خدمات درمانی مرحله پایانی عمر برای افراد بستری در بیمارستان اهمیت زیادی دارد. تحقیقات مختلف نشان داده پزشکان اصولا در این حوزه نمی توانند پیش بینی دقیقی انجام دهند. این روند سبب می شود میان خواسته بیمار و مراقبت های  مراحل پایانی عمر او تضاد به وجود بیاید. پیش بینی نادرست پزشکان عواقب ناخواسته ای در پی دارد مانند آنکه بیمار روزهای پایانی عمر خود را به جای خانه در بیمارستان بگذراند.

به هرحال محققان الگوریتمی تهیه کرده اند و سوابق بیش از دو میلیون بیمار را به آن آموزش داده اند. سیستم مذکور با کمک این اطلاعات و هوش مصنوعی می تواند الگوهایی را شناسایی کند که از چشم پزشکان دور می ماند. در نتیجه با در نظرگرفتن این الگوها قابلیت پیش بینی بهتری از عمر باقیمانده بیمار خواهد داشت.

منبع خبر:خبرگزاری علم و فن آوری

خبر های دیگر
news-image
چگونه می‌توان به جامعه امن دست‌یافت

از زمان مطرح‌شدن فناوری لیزر و فوتونیک و صحبت از مزایا و قابلیت‌های آن در جوامع، مدت‌ها است که صحبت به میان آمده و روزب ...


news-image
واکس‌های مورد نیاز نظام سلامت با حمایت معاونت علمی تولید می‌شود

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از تولید واکسنهای دام، طیور و آبزیان


news-image
آغاز به کار پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی

پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی وابسته به جهاد دانشگاهی روز شنبه، 22 اردیبهشت ماه آغاز به کار خواهد کرد.