بومی سازی دستگاه های هوشمند کنترل قند خون | نخبه ها
خدمات مرکز


بومی سازی دستگاه های هوشمند کنترل قند خون
news-image


رئیس مرکز ایده پروری و نوآوری پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به افت قند خون در خواب به عنوان یک مشکل اساسی کودکان دیابتی، بر ضرورت تولید و یا بومی سازی دستگاه های هوشمند کنترل قند خون تاکید کرد.
به گزارش سیناپرس، دکتر عطاالله پورعباسی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: در حال حاضر کنترل قندخون کودکان در شب ها توسط والدین و در فواصل منظم انجام می شود، اما این موضوع مشکلاتی را برای آنان به وجود می آورد.

وی بیان کرد: اگر قند خون به وسیله دستگاهی اندازه گیری شود که در صورت کاهش قند به والدین هشدار داده شود، علاوه بر حفظ سلامت کودکان دیابتی، به والدین هم کمک می کند .
پورعباسی لرزش، عرق کردن، سردرگمی، رفتار نامنظم و احساس سبکی در سر را از جمله علائم افت قند خون ذکر کرد و با اشاره به این که قند خون کودک دیابتی طی شبانه روز باید 5 تا 6 بار کنترل شود، گفت: خونگیری از کودکان برای کنترل قند خون پروسه دردناکی است که سبب آسیب به کودکان می شود و یکی از دغدغه های خانواده ها است.
پورعباسی گفت: به همین دلیل مراکز پژوهشی باید به سمت ساخت دستگاه اندازه گیری قند خون با حسگر نوری، حرکت کنند.
وی همچنین به اجرای طرح مخترع سلام در این مرکز اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح 12 نیاز اساسی کودکان دیابتی شناسایی و استخراج شد.
پورعباسی اظهار کرد: در قالب این پروژه از حدود 120 پدر و مادر کودک مبتلا به دیابت سئوال شد که مهم‌ترین نیاز انها در خصوص دیابت فرزندشان چیست و از آنها تقاضا شد که در قالب یک نامه از پژوهشگران درخواست فعالیت پژوهشی مورد نیاز را بکنند تا این کودکان راحت‌تر زندگی نمایند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: ساخت دستگاه هشدار دهنده افت قند در خواب، ساخت سیستم هشدار دهنده افت قند از طریق پیامک، تهیه خوراکی های خوشمزه بدون قند یا دفع سریع قند، ساخت سیستم تزریق بی درد و ساخت انسولین خوراکی از جمله نیازهای اساسی کودکان دیابتی است که از سوی والدین کودکان دیابتی اعلام شد.
وی افزود: ساخت سیستم تزریق هوشمند درون بافتی انسولین، تجمیع دستگاه های بایو سنسور اندازه گیری شاخص های متابولیک، طراحی نظام حمایتی بیمه ای برای دیابتی ها، ساخت دستگاه های اندازه گیری قند بدون نیاز به خون، ساخت دستگاه یادآور تزریق انسولین، ساخت ابزار توانمندسازی خودمدیریتی و طراحی سامانه های هوشمند تحلیل محتوای غذا و برآورد میزان انسولین مورد نیاز را از دیگر نیازهای اساسی کودکان دیابتی است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
محصولات فناورانه نانو وارد بازار ایران و کره جنوبی می شود

مدیر کارگروه امور بین‌الملل ستاد توسعه فناوری نانو گفت: توانستیم کلوپی با کره جنوبی راه اندازی کنیم تا در نهایت محصولات ...


news-image
چرا اثر انگشت داریم

انسان و بسیاری از دیگر اعضای خانواده نخستینیان، در دستان و پاهای خود دارای خطوطی ویژه


news-image
سرمایه‌گذاری جسورانه موتور محرک توسعه محصولات زیست‌فناوری است

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی، گفت: ستاد با اجرای مدل سرمایه گذاری جسورانه از شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه ...