پیشگیری و درمان مشکلات کلیوی با گیاهان دارویی | نخبه ها
خدمات مرکز


پیشگیری و درمان مشکلات کلیوی با گیاهان دارویی
news-image


نتایج پژوهشی که توسط محققین ایرانی انجام‌ و در فصلنامه «گیاهان دارویی» وابسته به پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی منتشر شده، نشان می‌دهد گیاهان دارویی می‌توانند براي پيشگيري يا درمان اختلالات كليوي ازجمله نارسايي كليه مورد استفاده قرار گيرند.
بيماري‌­هاي مزمن كليه یا CKD ها، در حال حاضر به يک معضل و تهديد بهداشت جهاني مبدل شده‌­اند و باعث بروز آسیب کلی به بدن می­‌شوند. شيوع بالاي 17 درصدي اين بيماري در جهان و همراهي آن با بيماري­‌هاي مهلک قلبي عروقي و درنهایت هزينه­‌هاي فوق­‌العاده بالاي مراقبت و درمان اين بيماران از عوامل مهمی هستند که این تهديد را شکل می‌دهند.

در ايران نيز بيش از 4000 نفر در سال به ليست بيماران مبتلابه CKD اضافه مي­‌شوند. در طب رايج، روش­‌هاي كنترل اين اختلالات و درمان­‌هاي موجود در بسياري از موارد ناكافي به نظر مي­‌رسند. لذا با توجه به اقبال روزافزون جامعه به استفاده از طب­‌هاي سنتي و مكمل، مي‌­توان از پتانسيل طب سنتي ايران و گیاهان دارویی معرفی‌شده در آن برای انجام پژوهش­‌هایی به‌منظور يافتن راهكارهاي درماني مؤثرتر بهره برد.

با توجه به اقبال روزافزون جامعه به استفاده از طب­‌هاي سنتي و مكمل، مي‌­توان از پتانسيل طب سنتي ايران و گیاهان دارویی معرفی‌شده در آن برای انجام پژوهش­‌هایی به‌منظور يافتن راهكارهاي درماني مؤثرتر برای پیشگیری یا درمان مشکلات کلیوی بهره برد.

ازاین‌رو محققین دانشگاه علوم پزشکی بابل به بررسی شش كتاب داروشناسي مرجع طب سنتي از دوره‌­هاي مختلف تاريخي و كليدواژه­‌هاي مرتبط با «ضعف و هزال كليه» پرداختند. اين كار در ده مرحله يافتن كليدواژه، يافتن مفرده، جستجو  در منابع، تهيه ليست واحد، يافتن مترادفات، دسته‌­بندي، بازبيني، خروج مفردات از تركيبات، جمع­‌بندي، نمره دهی و مرتب­‌سازي انجام شد.
بر این اساس خشخاش، كهربا و لك جزو مفردات گياهي پرتكرار در درمان ضعف و انجير، موز و فندق جزو مفردات گياهي پرتكرار براي پيشگيري و درمان آتروفي كليه­‌ها هستند.

نتایج مطالعه فوق به‌صورت مقاله‌ای علمی پژوهشی در فصلنامه «گیاهان دارویی» وابسته به پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی به چاپ رسیده است.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
درمان شکستگی ستون فقرات با نانوذرات مغناطیسی

مطالعات جدید نشان می دهد افزودن نانوذرات مغناطیسی به سیمان استخوانی (bone cement) در درمان شکستگی ستون فقرات موثر است.


news-image
پیام دکتر ستاری به مناسبت شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی و همراهان مجاهدش

شهادت، هنر مردان خداست.


news-image
جوانان خلاق ارزشمندترین سرمایه برای توسعه شرکت‍های نوآور

به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، جوانان تحصیلکرده و خلاق مهمترین سرمایه برای زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری کشور ...