توسعه داروهای زیست‌فناوری محصول خرد جمعی در کشور است | نخبه ها
خدمات مرکز


توسعه داروهای زیست‌فناوری محصول خرد جمعی در کشور است
news-image


دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی معتقد است که پیشرفت ها و توسعه های قابل قبول در حوزه تولیدات داروهای زیست فناوری در کشور حاصل همفکری و خرد جمعی است که شکل گرفته است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری ، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی در جلسه کمیسیون هماهنگی و اجرایی ستاد توسعه زیست فناوری گفت: در هفته ای که گذشت، پیش‌نویس سند ملی توسعه زیست‌فناوری در شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور مورد بررسی قرار گرفت این که این اتفاق را به فال نیک می گیریم.
وی افزود: مطرح شدن موضوع اهمیت زیست فناوری در اسناد بالادستی می تواند عامل موثری در توسعه زیست فناوری در کشور باشد.
به گفته قانعی، باید موضوع زیست فناوری در دستگاه های مختلف اجرایی رسوخ پیدا کند و هر از چندی از آنها بخواهیم اقدامات خود را در این زمینه ارائه کنند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از حمایت ستاد برای تولید 12 ملکول جدید دارویی در کشور خبر داد و گفت: امیدواریم چالش های پیش روی این صنعت هر چه زودتر رفع شود تا شاهد اتفاقات خوب و رشد صنعت داروهای زیست فناوری در کشور باشیم.
عبدالمجید چراغعلی، مشاور اجرایی و سیاستگذاری سازمان غذا و دارو نیز در ادامه این جلسه، با ارائه گزارشی از سیاست ملی تولید داروهای بیولوژیک، گفت: رشد کمی تولید داروهای بیولوژیک در ایران قابل قبول و منصفانه بوده است.
وی گزارشی از ویژگی های نظام دارویی کشور در گذر زمان ارائه کرد و ادامه داد: داروهای های تک در سال 90 رشد خوبی در کشور یافته و در واقع رشد و شکوفایی صنعت بیوتکنولوژی در دهه 90 اتفاق افتاده است.
مشاور اجرایی و سیاستگذاری سازمان غذا و دارو همچنین بیان کرد: ارزش بازار دارویی کشور در 15 سال گذشته رشد کرده و این بازار در سال 95، 16 هزار میلیارد تومان برآورد شده است و پیش بینی می کنیم تا پایان امسال به 20 هزار میلیارد دلار برسد.
وی ادامه داد: سهم دارو از کل هزینه های سلامت کشور 15 درصد است و بر اساس آمارهای ارائه شده میزان ارزبری صنعت دارویی کشور، حدود 7/1 میلیارد دلار است.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
دسترسی بی‌سابقه به سیستم عصبی با ساخت آرایه‌های الکترودی نفوذی

طراحی و ساخت آرایه های الکترودی نفوذی دو بعدی با استفاده از ریزفنآوری برای تحریک و ثبت فعالیت های مغزی توسط محققان پژوهش ...


news-image
ماسک کاغذی طعم دار با قابلیت جذب نودو هشت درصد آلودگی ساخته شد

تعدادی از فارغ التحصیل همدانی برای اولین بار موفق به ساخت نوعی ماسک کاغذی در دو نوع طعم دار و نیکوتینی شده اند که قابلیت ...


news-image
سه فناوری مغزی که در سال ۲۰۱۸ دنیا را تکان خواهد داد

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری و به نقل از ساینتیفیک، مایکل ماهاربیز، استاد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی