هوش مصنوعی ذهن انسان ها را می خواند | نخبه ها
خدمات مرکز


هوش مصنوعی ذهن انسان ها را می خواند
news-image


محققان در تلاش برای راه اندازی سیستم های هوش مصنوعی جدیدی هستند که از آنها می توان برای خواندن ذهن انسان و پی بردن به آنچه در مغز افراد می گذرد، استفاده کرد.
به گزارش  سیناپرس به نقل از مهر، دستاوردهای دنیای هوش مصنوعی روز به روز در حال افزایش است و عرضه های متنوعی مانند گوشی های هوشمند، لوازم خانگی و غیره را درمی نوردد. اما اینکه هوش مصنوعی قادر به خواندن ذهن انسان باشد، پدیده ای منحصر به فرد و بی سابقه محسوب می شود.

دانشمندان ژاپنی می گویند برای اولین بار سیستم هوش مصنوعی طراحی کرده اند که قادر به درک امواج مغزی ذهن افراد است. آنها می گویند سیستم یادشده بر اساس تفکرات ذهن هر فرد می تواند تصویری را ترسیم کند. البته تصویر یادشده صرفا با هدف ساده سازی فعالیت های مغزی رسم می شود و نمی تواند نمایانگر تمامی فعل و انفعالات ذهنی پیچیده ذهن باشد.

این محققان نمونه هایی از این تصاویر ترسیم شده توسط سیستم هوش مصنوعی مذکور را نیز منتشر کرده اند که در آنها تصاویری از طبیعت و حروف الفبای انگلیسی که افراد در ذهن خود به آنها فکر می کرده اند قابل مشاهده است.

تکمیل این سیستم رویای درک نیات افراد بدون برقراری هرگونه ارتباط دوطرفه را ممکن می سازد. به بیان دیگر سیستم مذکور به اشخاص کمک می کند تا ماشین ها و تفکرات دیگر انسان ها را به طور آنی و بدون گفتگو یا حتی نگاه کردن به آنها بفهمند.

البته در چنین شرایطی حریم شخصی و امنیت انسان ها به طور جدی به خطر می افتد و زمینه برای برخوردهای جدی و حتی آغاز جنگ جهانی سوم ممکن می شود

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
کمیته جلبک ستاد توسعه زیست‌فناوری تشکیل شد

کمیته جلبک ذیل کارگروه زیست فناوری صنعتی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری تشکیل شد.


news-image
پهپادهای ایرانی با برند ملی اوج می‌گیرند

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی، گفت: ستاد در تلاش است تا برای پهپادهای تولید شده در کش ...


news-image
جذب نور بیشتر با اضافه کردن قلع به هسته نانوذرات ژرمانیم

با افزدون قلع به هسته نانوذرات ژرمانیم، ساختار شبکه آن، ساختار شبکه پوشش سولفید کادمیوم را با شیوه‌ای بهتر مقایسه می‌کند ...