موضوعات تحقیقاتی باید خاستگاه صنعتی داشته باشند | نخبه ها
خدمات مرکز


موضوعات تحقیقاتی باید خاستگاه صنعتی داشته باشند
news-image


محمدرضا میرجلیلی؛ عضو هیئت‌علمی و سرپرست دانشگاه علوم‌پزشکی یزد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم انجام فعالیت‌های گروهی در عرصۀ علم و فناوری، برنامه‌محور بودن را مهمترین عامل موفقیت تیم تحقیقاتی دانست.

وی با اشاره به ویژگی‌های یک گروه پژوهشی کارآمد، افزود: اطلاع‌ گروه از پژوهش‌های نوین در جامعۀ علمی جهانی و مشخص بودن اولویت‌های تحقیقاتی می‌تواند پایه‌گذار فعالیت‌های اثرگذار باشد.

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان یزد تصریح کرد: یکی از دلایل غیرکاربردی بودن تحقیقات علمی در جامعۀ بومی، عدم‌سازگاری موضوعات با واقعیت‌ها است. در غالب موارد دانشگاه موضوع را تعریف می‌کند و سرمایه‌های انسانی و امکاناتی خود را برای به نتیجه رسیدن آن هزینه می‌کند؛ در پایان و پس از حصول نتیجۀ نهایی، به دنبال مشتری و مصرف‌کننده می‌گردد که در اکثر موارد نیز موفق به این مهم نمی‌شود؛ اما اگر این موضوعات از جامعه به دانشگاه اراجع داده شود، فعالیت‌های مأموریت‌گرا و هدفمند خواهند بود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی یزد با اشاره به لزوم حمایت و سرمایه‌گذاری بخش‌های خصوصی از تحقیقات دانشگاهی، خاطرنشان کرد: اگر موضوع مورد تحقیق، خاستگاه صنعتی داشته باشد و اساساً از سوی صنعت به عنوان یک مسئله و مشکل مطرح شده باشد، صنعت به عنوان بزرگترین و بهترین سرمایه‌گذار و حامی در انجام پروژه مشارکت می‌کند و گروه‌ تحقیقاتی می‌تواند از تمامی امکانات موجود در بخش‌ صنعت بهره ببرد تا با بهترین کیفیت ممکن و کمترین زمان به نتیجۀ مطلوب برسد.

میرجلیلی یادآور شد: اعتماد صنعت تنها زمانی به دانشگاه ایجاد می‌شود که دانشگاه بتواند نیازهای صنعت را برآورده کند. اگر در چند مورد این مهم به صورت نظام‌مند انجام شود، توان و قابلیت دانشگاه برای صنعت مسلم شده و صاحبان صنعت برای حضور فعال در عرصه‌های علمی و تحقیقاتی ترغیب می‌شوند.

منبع خبر:بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
به روز رسانی گسترده جی‌میل آغاز شد

گوگل از(چهارشنبه به وقت آمریکا) یکی از بزرگ‌ترین روزآمدسازی‌های جی‌میل را به مرحله اجرا درآورده است. این در حالی است که ...


news-image
روشی نوین جایگزین هورمون درمانی می‌شود

هورمون درمانی عوارض مختلفی دارد بنابراین محققان کشور به دنبال راهی هستند تا مردم با صرف هزینه‌ای کم به درمان بیماری بپرد ...


news-image
مستعدان‌برتر خراسان شمالی از شرکت‌های صنعتی شیروان بازدید کردند

برنامۀ بازدید از شرکت‌های مستقر در شهرستان شیروان به همت بنیاد نخبگان استان خراسان شمالی برگزار شد.