پیامدهای نتیجه انتخابات آمریکا بر دانشجویان بین‌المللی | نخبه ها
خدمات مرکز


پیامدهای نتیجه انتخابات آمریکا بر دانشجویان بین‌المللی
news-image


اما با روی کارآمدن جو بایدن احتمالاً این روند معکوس شده یا از شدت آن کاسته خواهد شد. او چند ماه پیش در خلال کمپین انتخاباتی‌اش در توییتی نوشت: «مردم از سراسر جهان با خوشبینی بی‌امان و عزم راسخ برای آینده به این کشور (آمریکا) می‌آیند. آنان این‌جا تحصیل می‌کنند، نوآوری به خرج می‌دهند و آمریکا را آنچنان که هستیم می‌سازند. دونالد ترامپ این را نمی‌فهمد- ما رییس‌جمهوری می‌خواهیم که این را درک کند.»

بایدن در برنامه مهاجرتی کمپین خود که بر روی وب‌سایتش قرار داده است از تصمیم ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان بعضی از کشورهای مسلمان انتقاد کرده و آن را به لحاظ اخلاقی نادرست در نظر گرفته است. او وعده داده که با پیروزی‌اش در انتخابات فوراً این قانون را لغو کند.

او در صفحه شخصی‌اش گفته که منع ورود مسلمانان به کشور از نظر اخلاقی نادرست است و هیچ اطلاعات و مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این امر امنیت ملی ما را تقویت می‌کند. این موضوع سوء استفاده از قدرت توسط دولت ترامپ است که هدف اصلی آن محدودیت مهاجران رنگین پوست است.

او همچنین عنوان کرده که از تحصیل دانش‌آموزان و کودکان مهاجر در آمریکا حمایت و قانون داکا را مجدداً اعاده خواهد کرد. این قانون در سال 2012 توسط دولت اوباما برای حمایت از مهاجران بدون هویت ایجاد شده بود اما دولت ترامپ از اهمیت آن کاست و در اجرای آن کارشکنی کرد.

 

مورد دیگری که موجب دشواری‌ و چالش‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی در آمریکا شد طرح پیشنهادی‌ ترامپ بود که به موجب آن مدت زمان ماندن دانشجویان بین‌المللی در آمریکا پس از اتمام تحصیل محدود می‌شود. به موجب این طرح، دانشجویان بسته به ملیتی که دارند می‌توانند دو تا چهار سال در آمریکا بمانند و پس از آن ویزایشان منقضی خواهد شد.
 

اسفتن ییل-لوهر، استاد حقوق مهاجرت دانشگاه کرنل، گفت که دولت بایدن می‌تواند این مقررات را ملغی کند. این استاد خاطر نشان کرد که اگر ترامپ در فرصت باقیمانده بخواهد این طرح را تصویب کند کار بایدن برای الغای آن زمان‌بر خواهد شد اما قانونگذاران کنگره این توانایی را دارند که این قانون را لغو کنند.

 

در حال حاضر، دانشجویان بین‌المللی جزو افراد دریافت‌کننده کمک مالی برای کرونا نیستند. در مارس، کنگره قانونی را با نام  قانون امداد و امنیت اقتصادی برای ارائه کمک به افراد آسیب‌دیده از وضعیت کرونا تصویب کرد و بیش از 6 میلیارد دلار را به دانشجویان اختصاص داد. وزارت آموزش دولت ترامپ اشکالات حقوقی و چالش‌هایی را برای این طرح مطرح کرد و دانشجویان تا به اینجا از دریافت کمک بازمانده‌اند. به گفته ییل-لوهر، بایدن می‌تواند این محدودیت را نیز رفع کند.

 

منبع: پایگاه خبری تحلیلی studyinternational

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تولید هیدروژلی برای تسریع التیام بخش سوخته پوست

پژوهشگران موفق به تولید هیدروژل حاوی نانوذرات شدند که از آن می‌توان


news-image
روشی نوین جایگزین هورمون درمانی می‌شود

هورمون درمانی عوارض مختلفی دارد بنابراین محققان کشور به دنبال راهی هستند تا مردم با صرف هزینه‌ای کم به درمان بیماری بپرد ...


news-image
نقش فناوری در تجارت جهان پیش رو

روند تحولات دیجیتال سال ۲۰۱۹ میلادی بر همه افرادی که در حیطه و چشم‌انداز بازاریابی و تجارت دیجیتال فعالیت می‌کنند تأثیرگ ...