مسیری پرکاربرد همراه با اقتصادی پر پول | نخبه ها
خدمات مرکز


مسیری پرکاربرد همراه با اقتصادی پر پول
news-image


لیزر و فوتونیک به‌عنوان یک فناوری نوظهور، توسعه و رشد شگفت‌انگیزی در سال‌های اخیر داشته و هرروز دریچه‌های جدیدی از کاربرد این حوزه در دنیا گشوده می‌شود. در این میان کشور ما، باوجود سابقه طولانی در توسعه دانش و تحقیقات مربوط با این علم، و علی رقم اقدامات ارزشمند صورت گرفته، در زمینه توسعه فناوری همچنان در کسب جایگاهی که مستحق آن است ناکام مانده است. این ناکامی شاید ریشه در فاصله گرفتن متخصصین، فناوران و دانشمندان از واقعیت حال حاضر این فناوری در کشور و نیاز واقعی صنایع داخل داشته باشد. 
مسئله‌ای که موجب شده است توسعه پژوهش به‌جای تمرکز بر رفع نیاز داخل، به حل مسائل غیرضروری برای کشور منجر شود و در عمل نتایج تحقیقات ارزشمند محققان داخل تنها مورد بهره‌برداری بیگانگان قرار گیرد. در راستای رفع این چالش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در چارچوب ایجاد ستادی با محوریت لیزر و فوتونیک بر آن شد است تا علاوه بر ساختاردهی به این فناوری، با ارائه حمایت‌های متنوع به متخصصان و فناوران، مسیر توسعه آن را در راستای تجاری‌سازی و تولید ثروت جهت‌دهی کند. به نظر می‌رسد امروز جامعه متخصص ما کمبودی ازلحاظ تسلط بر دانش فنی، شناخت نسبت به حوزه‌های کاربرد و آگاهی از بازار این محصول احساس نمی‌کند. درواقع حلقه گم‌شده تحقق اهداف فناورانه بحث تجاری‌سازی و ورود دانش فنی ایجادشده به دنیای کسب‌وکار صنعت کشور است. 
رسالت اصلی ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی حمایت از تمامی ذینفعانی است که به نحوی در زمینه ایجاد دانش فنی منجر به تولید محصول فعالیت کنند، گسترش کاربرد و بازار محصولات را در دستور کاردارند و یا به نحوی در ترویج و ارتقا دانش شناخت عمومی در زمینه این فناوری تلاش می‌کنند. امید است پیشگامان لیزر و فوتونیک در کشور، صنعت گران، متخصصان و فناوران جوان و باانگیزه با مشارکت هر چه بیشتر و با قرار گرفتن در کنار این ستاد، ما را در انجام وظایف خودیاری کرده و راه را برای دست‌یابی به تحول، توسعه و آنچه با توجه به ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های کشور دور از ذهن نیست هموار کند. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
خودکفایی در زمینه تولید محصولات آرایشی از منابع ایمن دریا امکان‌پذیر می‌شود

در پی برگزاری مسابقه ایده بازار دریایی در استان ایده ماسک صورت ژلاتین دریایی مقام نخست را از آن خود کرد که در پی این تول ...


news-image
شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه تحلیل داده تقویت می‌شوند

مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی مسابقه "تحلیل داده‌های نسل جدید توالی‌یابی(NGS) " را با همکاری ستاد توسعه زیست ...


news-image
نشست هم‌اندیشی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی برگزار شد

نشست هم‌اندیشی مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.