مسیری پرکاربرد همراه با اقتصادی پر پول | نخبه ها
خدمات مرکز


مسیری پرکاربرد همراه با اقتصادی پر پول
news-image


لیزر و فوتونیک به‌عنوان یک فناوری نوظهور، توسعه و رشد شگفت‌انگیزی در سال‌های اخیر داشته و هرروز دریچه‌های جدیدی از کاربرد این حوزه در دنیا گشوده می‌شود. در این میان کشور ما، باوجود سابقه طولانی در توسعه دانش و تحقیقات مربوط با این علم، و علی رقم اقدامات ارزشمند صورت گرفته، در زمینه توسعه فناوری همچنان در کسب جایگاهی که مستحق آن است ناکام مانده است. این ناکامی شاید ریشه در فاصله گرفتن متخصصین، فناوران و دانشمندان از واقعیت حال حاضر این فناوری در کشور و نیاز واقعی صنایع داخل داشته باشد. 
مسئله‌ای که موجب شده است توسعه پژوهش به‌جای تمرکز بر رفع نیاز داخل، به حل مسائل غیرضروری برای کشور منجر شود و در عمل نتایج تحقیقات ارزشمند محققان داخل تنها مورد بهره‌برداری بیگانگان قرار گیرد. در راستای رفع این چالش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در چارچوب ایجاد ستادی با محوریت لیزر و فوتونیک بر آن شد است تا علاوه بر ساختاردهی به این فناوری، با ارائه حمایت‌های متنوع به متخصصان و فناوران، مسیر توسعه آن را در راستای تجاری‌سازی و تولید ثروت جهت‌دهی کند. به نظر می‌رسد امروز جامعه متخصص ما کمبودی ازلحاظ تسلط بر دانش فنی، شناخت نسبت به حوزه‌های کاربرد و آگاهی از بازار این محصول احساس نمی‌کند. درواقع حلقه گم‌شده تحقق اهداف فناورانه بحث تجاری‌سازی و ورود دانش فنی ایجادشده به دنیای کسب‌وکار صنعت کشور است. 
رسالت اصلی ستاد توسعه فناوری لیزر، فوتونیک و ساختارهای میکرونی معاونت علمی حمایت از تمامی ذینفعانی است که به نحوی در زمینه ایجاد دانش فنی منجر به تولید محصول فعالیت کنند، گسترش کاربرد و بازار محصولات را در دستور کاردارند و یا به نحوی در ترویج و ارتقا دانش شناخت عمومی در زمینه این فناوری تلاش می‌کنند. امید است پیشگامان لیزر و فوتونیک در کشور، صنعت گران، متخصصان و فناوران جوان و باانگیزه با مشارکت هر چه بیشتر و با قرار گرفتن در کنار این ستاد، ما را در انجام وظایف خودیاری کرده و راه را برای دست‌یابی به تحول، توسعه و آنچه با توجه به ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های کشور دور از ذهن نیست هموار کند. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
جنین های قورباغه چشم خود را پس از آسیب به طور کامل بازسازی می کنند

محققان دانشگاه نوادا، لاس وگاس، کشف کردند که جنین قورباغه می تواند به طور کامل پس از جراحت چشم خود را بازسازی کند، یک پی ...


news-image
11 تیم به مسابقه ملی تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی راه یافتند

در نخستین مرحله از مسابقه ملی fMRI ، ایده‌های ارسال شده به مسابقه توسط اساتید برجسته این حوزه داوری شد.


news-image
پلک زدن افراد نشانگر میزان علاقه مندی مغز به موضوعات مختلف است

یافته های محققان چینی نشان می دهد میزان پلک زدن افراد نشانگر تمرکز آنها روی یک موضوع و میزان علاقمندی مغز به اطلاعاتی اس ...