نجات از مرگ با فناوری نانو | نخبه ها
خدمات مرکز


نجات از مرگ با فناوری نانو
news-image


میلیون‌ها سال پیش از آنکه دانشمندان به فناوری نانو دست پیدا کنند، یک سوسک کوچک صحرای نامیب در آفریقای جنوبی از فناوری نانو برای حفظ بقای خود استفاده کرد.


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صحرای نامیب بی‌نهایت خشک و بی‌آب و علف است. زیرا دمای طول روز در این صحرا می‌تواند به 50 درجه سانتی‌گراد برسد و بارش باران در آنجا کم است و تقریباً می‌توان گفت تنها منبع رطوبت، مه‌های غلیظ صبحگاهی هستند که آن‌ها نیز معمولاً با یک نسیم بسیار آرام رانده می‌شوند.
میلیون‌ها سال پیش از آنکه دانشمندان به فناوری نانو دست پیدا کنند، یک سوسک کوچک صحرای نامیب در آفریقای جنوبی از فناوری نانو برای حفظ بقای خود استفاده کرد.

این سوسک که نام علمی آن «استنو کارا اس پی» است راهی برای جمع‌آوری آب از این مه‌های صبحگاهی ابداع کرده است. این جانور به شکلی که سرش رو به پایین و پشتش رو به بالا باشد نشسته و خود را در مقابل باد مرطوب قرار می‌دهد. 
آب بر روی پشت این سوسک انباشته شده، سپس در درون دهانش می‌چکد. اساس علمی رفتار این سوسک، منجر به پیدایش ایده‌هایی برای فناوری جمع‌آوری آب در مناطق خشک‌شده است. سازوکار جمع‌آوری این حشره را دانشمندی که در جستجوی چیز دیگری بود، کشف کرده است. 
این حشره‌شناس کشف کرد که سطح پشت این جانور شبیه نیلوفر آبی آفریده شده است و پشت این جانور پر از برآمدگی بسیار بسیار ریز است. نوک این برآمدگی‌ها که در ابعاد نانومتر است، قطرات ریز آب را از هوا گرفته، و تبدیل به قطرات بزرگ‌تر کرده و در نهایت به سمت دهان سوسک جاری می‌شود. 
این سوسک خاصیت آبگریزی و آب دوستی را با یکدیگر ادغام کرده است تا در این بیابان خشک از تشنگی نمیرد. دانشمندان با کمک مطالعه و بررسی ساز و کار این سوسک اختراعات و اکتشافات جدیدی را در حوزه فناوری نانو به دست آورده‌اند.
در همین راستا ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌منظور هرچه بیشتر فناوری‌های نانویی در ایران فعالیت دارد.

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
تراشه ای که باکتری را به دام می اندازد

محققان دانشگاه مک گیل کانادا موفق به ساخت نانو تراشه ای به اندازه یک دهم ضخامت یک تار موی انسان شدند که مانند تله ای باک ...


news-image
30 داروی جدید زیستی تولید می‌کنیم

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، گفت: یکی از برنامه ها و اولویت های ستاد تولید 30 داروی جدید زیستی در کشور است.


news-image
فناوری نانو به دنیای کامپوزیت‌ها پیوست تا دوام تولیدات افزایش یابد

دنیای پیرامون ما مملو است از فناوری‌هایی که در پیوند با یکدیگر، کاربردهالی خاصی را به نمایش می‌گذارند و نانوفناوری جایگا ...