مدل‌سازی بیماری قلبی با فناوری اندام بر روی تراشه | نخبه ها
خدمات مرکز


مدل‌سازی بیماری قلبی با فناوری اندام بر روی تراشه
news-image


شبیه‌سازی عروق در مدل اندام بر روی تراشه قلب، تشکیل پلاک‌های مربوط به بیماری تصلب شرائین در حالت معمول را به اثبات رسانده است. این تراشه امیدهای بسیاری را جهت فهم دقیق‌تر فرایندهای مربوط به این بیماری به همراه خواهد داشت.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اخیراً پژوهشگران دستگاه جدیدی برای مدل سازی بیماری تصلب شرایین(انقباض عروق خونی که عامل اصلی حملات قلبی و سکته مغزی است) را ساختند. پژوهشگران در مقاله ای که در نشریهAPL Bioengineering انتشار یافته است نشان دادند که چگونه می توان از دستگاه‌های جدید برای مطالعه پاسخ‌های التهابی مهم در سلول‌های عروقی که در مدل‌های حیوانی قابل انجام نیستند، به کار ببرند. آن‌ها همچنین توضیح دادند که چگونه اندام قلب بر روی تراشه می‌تواند آزمایش‌های خونی را برای بیماران بهبود بخشد.
تصلب شرایین، بیماری بسیار مهم و پیچیده‌ای است و هنگامی گسترش می‌یابد که چربی، کلسترول و سایر مواد موجود در خون، پلاک‌هایی را ایجاد کنند که روی دیواره درونی عروق تجمع یابند و این انقباض عروق خونی باعث ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.
درک تنظیم انقباض غیرطبیعی عروق برای مطالعه و درمان بیماری‌های عروقی و پیشگیری از ایست قلبی بسیار مهم است. در حالی‌که پژوهشگران قبلا مدل های اندام بر روی تراشه از عروق خونی را توسعه داده اند، این دستگاه‌ها بیشتر بر بازسازی پیچیدگی زیستی عروق نسبت به شکل و هندسه آن‌ها، که عوامل کلیدی در بیماری تصلب شرایین هستند، متمرکز هستند و این نه تنها جنبه زیستی اختلال عملکرد اندوتلیال است، بلکه بیومکانیک جریان خون نیز مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

برای ثبت جریان خون، پژوهشگران دستگاهی بر روی تراشه به اندازه یک اینچ مربعی ساخته اند که شامل دو اتاقک مجزاست که توسط غشایی پلیمری نازک و انعطاف پذیر جدا شده است. اتاقک پایین دارای هواست در حالی که اتاقک بالایی آن حاوی مایعی روان مشابه خواص مکانیکی خون است. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
نقش فناوری نانو در بهداشت

تا به حال به این فکر کرده‌اید که آیا محصولات مبتنی بر فناوری نانو می‌توانند در بهداشت منزل یا فردی هم کاربرد دارد یا خیر ...


news-image
توانایی تولید سهم واردات یکی از مواد مصرفی دندانپزشکی تنها در 6 روز

یکی از شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس معاونت علمی پس از سال‌ها تلاش درزمینه تولید و تجاری‌سازی اسیدETCH؛ به مرحله‌ای از ...


news-image
قرص هوشمندی که قادر به تشخیص بیماری های روده است

محققان قرص هوشمندی ساخته اند که قادر به تشخیص بیماری های روده است