فین‌تک‌ها کسب‌وکار در کشور را ارتقا می‌دهند | نخبه ها
خدمات مرکز


فین‌تک‌ها کسب‌وکار در کشور را ارتقا می‌دهند
news-image


حوزه روبه‌پیشرفت فین‌تک در ایران هنوز در مراحل آغازین خود به‌ سر می‌برد. در همین راستا، اکنون رئیس کانون بانک‌های خصوصی کشور، افزایش سودآوری و کاهش هزینه‌های بانک‌ها را در دست فین‌تک‌ها می‌بیند.
فین‌تک و مزایای آن

فین‌تک (FinTech) یا فناوری مالی، معادل لغوی Financial Technology در زبان انگلیسی و به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. فین‌تک در فضای اقتصادی به کمپانی‌هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند. مرکز ملی تحقیقات دیجیتال در دوبلین ایرلند فین‌تک را این‌گونه تعریف می‌کند: نوآوری در خدمات مالی

از اهداف اصلی فین‌تک، ایجاد تحول در صنعت مالی و بانکداری و شکل‌دهی دوباره به آن با رعایت اصول اساسی زیر است:

*کاهش هزینه‌ها (در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس‌های مالی)

*حذف بوروکراسی‌ها و شکستن محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی

*توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرها و ریسک‌های احتمالی

 

فین‌تک‌ها و چالش‌های آن‌ها در کشور

کوروش پرویزیان، رئیس کانون بانک‌های خصوصی با تأکید بر این نکته ‌که بانک‌ها برای کاهش هزینه‌های خود نیازمند افزایش سودآوری خود هستند، گفته است: «فین‌تک‌ها می‌توانند به بانک‌ها در کاهش هزینه‌ها کمک کنند.»

از طرفی دیگر، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز نسبت به سند سیاستی بانک مرکزی درباره فناوران مالی (فین‌تک‌ها) انتقاد کرده و در نامه‌ای که خطاب به رئیس کل بانک مرکزی نوشته، پیشنهادات خود را برای اصلاح این سند مطرح کرده است.

 آذری جهرمی در این نامه تاکید کرده است که سند سیاستی موجود، در عمل به ایجاد انحصار و تسلط کامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بر صنعت فناوری مالی منجر می‌شود و راه ورود شرکت‌های نوپا را به این عرصه می‌بندد.

وزیر ارتباطات در این نامه پیشنهاد کرده که به جای مدل برون‌سپاری از الگوی پلتفرم باز استفاده شود و همچنین فین‌تک‌ها از تملک و انحصار موسسات اعتباری و بانک ها خارج شود.

به عبارت دیگر، در این سند، زیرساخت و خدماتی که بانک‌ها و موسسات مالی «بنا به صلاحدید خود» ممکن است به فناوران مالی برون‌سپاری کنند به عنوان محدوده فعالیت این شرکت‌ها در نظر گرفته شده است. دسترسی فناوران مالی به شبکه بانکی هم تنها از طریق شرکت‌های خدمات پرداخت (که در بسیاری موارد وابسته به بانک‌ها هستند) صورت می‌پذیرد. این در حالی است که برای فناوران مالی هیچ نوع امتیاز یا تمهید حمایتی در نظر گرفته نشده است. در این شرایط، بدیهی است که تنها الگوی کسب وکاری که شانس موفقیت دارد شرکتی است که توسط بانک مورد حمایت قرار گیرد. این مساله موجب خواهد شد که علاوه بر ایجاد انحصار به نفع تعداد محدودی شرکت در این صنعت، رقابت‌های بین بانک‌ها در فضای فناوران مالی بازتولید شود و به جای ارائه خدمات میان بانکی خلاقانه، این شرکت‌ها هم صرفاً به عاملین خدمات فناوری اطلاعات بانک‌ها تبدیل شوند.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
نهادهای داخلی از وجود محصولات بومی بی خبرند

به دلیل وجود یک حلقه گمشده در فرآیند تولید محصولات دانش بنیان ارگان ها


news-image
فراخوان دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری، ایران ساخت منتشر شد

دومین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری «ایران ساخت» با هدف تولید محتوا برای حمایت از کالای ایرانی، محصولات و خدمات دانش‌بنیان ...


news-image
مهندسین ساختمان و معمارها چگونه از فناوری نانو بهره می‌گیرند؟

مدتی است که فناوری نانو جای خود را در میان فعالیت‌های ساختمانی و میان معمارها نیز یافته است، اما مهندسین ساختمان و معمار ...