توسعه هیدروپونیک در ایران منطقی نیست | نخبه ها
خدمات مرکز


توسعه هیدروپونیک در ایران منطقی نیست
news-image


افتتاح فاز اول بزرگترین گلخانه هیدروپونیک کشور در استان مرکزی صورت گرفته است. تاکنون ٢ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در این زمینه انجام شده و برآورد می‌شود سالانه ٢٠ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در این گلخانه تولید شود.

کشت هیدروپونیک چیست؟

کشت هیدروپونیک یا آبکشت، شیوه کشت بدون خاک است. در این نوع از کشت، متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه‌گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می‌شود و با افزودن عناصر ماکرو و میکرو و نگهداشتن گیاه توسط مواد نگهدارنده بی‌اثر مانند «پرلیت» عملاً نیاز به خاک منتفی می‌شود.

قدیمی‌ترین شکل این نوع از کشت به دهه 70 میلادی برمی‌گردد که در آن از «کاه» به‌عنوان ماده بی‌اثر استفاده می‌شده است که هنوز هم از این ماده برای پرورش نوعی قارچ استفاده می‌شود.

مزایا و معایب کشاورزی هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک درواقع یک روش تمام گلخانه‌ای و تمام مکانیزه کشت است که مزایا و معایب خود را دارد. از مزایای این نوع کشت، سازگاری بسیار زیاد آن با طبیعت است، چراکه تنها به اندازه 10 درصد از آبی که کشاورزی معمولی نیاز دارد را مورد استفاده قرار می‌دهد، موادغذایی و خاک کمتری مصرف می‌کند، میزان گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید می‌کند، ضدعفونی محصولات تحت کشت بسیار کم‌هزینه انجام می‌شود، در زمین کوچکتر محصول بیشتری برداشت می‌شود و حتی مزارع هیدروپونیک عمودی وجود دارد که معمولاً در فضاهای شهری برای توسعه فضای سبز کاربرد دارند، کنترل شرایط محیطی در آن بسیار ساده‌تر از کشت معمولی است و ...

و از معایب این نوع کشت می‌توان به نیاز به متخصصان بیشتر، نیاز به سرکشی و پایش دائم به دلیل تمام مکانیزه بودن آن و از همه مهمتر سرمایه‌گذاری زیاد و هنگفت برای اجرای آن اشاره کرد. به همین دلیل باوجود آن‌که سابقه کشت هیدروپونیک قدیمی است، اما هنوز در جهان چندان توسعه پیدا نکرده است و علی‌رغم آن‌که کشت گلخانه‌ای روش رایجی در کشاورزی است، اما کشت هیدروپونیک رواج و عمومیتی ندارد.

منبع خبر:سیناپرس

خبر های دیگر
news-image
قلب مصنوعی دائمی ساخته شد

قلب کامل مصنوعی دانشگاه بهداشت و علوم اورگان (OHSU) برای جایگزینی دائمی با قلب اغلب بزرگسالان و کودکان ۱۰ سال


news-image
پلتفرم جامع خدمات و لوازم خانه(سوپر اپلیکیشن)

کیوان کامروا عضو موسسه حامی نوابغ جوان با موفقیت طرح پلتفرم جامع خدمات و لوازم خانه(سوپر اپلیکیشن) را به ثبت رساند.


news-image
رفع محدودیت‌های صنعتی و نیروگاهی کشور به کمک متخصصان دانش‌بنیانی کشور

یکی از شرکت های دانش بنیان در کشور با سابقه ای طولانی از سال 75 با هدف تلاش برای نیل به خودکفایی صنعتی کشور فعالیت خود ر ...