صنعتی که وابسته به اقتضائات بومی نباشد نمی‌تواند سبب توسعه شود | نخبه ها
خدمات مرکز


صنعتی که وابسته به اقتضائات بومی نباشد نمی‌تواند سبب توسعه شود
news-image


علیرضا اسلامی؛ رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع‌طبیعی خراسان‌شمالی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه کشور بدون توسعۀ کشاورزی به پیشرفت‌پایدار نمی‌رسد، گفت: کشاورزی برای رسیدن به توسعۀ همه‌جانبه باید به جای ارتقاء عملکرد در هکتار به ارتقاء دانش در هکتار برسد.

وی افزود: بسیاری از مناطق کشور استعداد بالایی در کشاورزی دارد که می‌تواند بستر توسعۀپایدار در زیست‌بوم را فراهم آورد.

اسلامی ادامه داد: استان‌هایی در کشور وجود دارد که ذاتاً پتانسیل بالایی در منابع‌طبیعی دارند؛ در این مناطق توسعه باید با محوریت کشاورزی (مزیت‌های بومی) شکل بگیرد نه اینکه به واردات سخت‌افزارهای صنایع دیگر به منظور توسعۀ منطقی تأکید شود.

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان خراسان‌شمالی یادآور شد: محصولات کشاورزی این استان خاصه انگور، محلی مناسب برای ارتزاق چندین هزار خانوار خراسان‌شمالی است که اگر چرخۀ تولید تا عرضۀ این محصول دانش‌بنیان و زمینه برای تجاری‌سازی آن ایجاد شود، می‌تواند سبب بهبود کیفیت زندگی افراد و زمینه‌ساز رشد و پویایی اقتصادی استان باشد.
اسلامی ادامه داد: تنش‌های اقلیمی در کشاورزی و همچنین مباحث اقتصادی و اداری، حضور گروه‌های نخبگانی و فنی در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان برای تکمیل چرخۀ تجاری‌سازی را به یک الزام تبدیل کرده است. این مسیری است که همۀ کشورهای توسعه‌یافته آن را طی کرده‌اند.

عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان خراسان‌شمالی در ادامه با اشاره به لزوم بهره‌گیری از امکانات درون‌استانی، تأکید کرد: بسیاری از امکانات و ابزارهای لازم در بخش‌های مختلف آموزشی، ترویجی و مخابراتی، برای تکمیل چرخۀ تجاری‌سازی، در دستگاه‌های درون‌استانی وجود دارد اما متأسفانه به دلیل فقدان تعامل و همکاری بین‌دستگاهی (علی‌رغم بلااستفاده بودن) در اختیار جامعۀ علمی و فناوری قرار نمی‌گیرند.

منبع خبر:بنیاد ملی نخبگان

خبر های دیگر
news-image
با ارزش‌ترین زیست بوم آبی جهان کجاست

از قرن‌ها پیش تاکنون، مجاورت با دریاها و رودخانه‌های بزرگ به دلیل وجود آب برای زندگی و کشاورزی و همچنین ایجاد امکان تجار ...


news-image
طراحي و ساخت یک ربات اجتماعی به عنوان دستیار آموزشی زبان اشاره

محققان کشورمان موفق به ساخت يک ربات اجتماعي با کاربرد آموزش زبان اشاره به کودکان کم شنوا و ناشنوا براي اولين بار در سطح ...


news-image
کارخانه‌ای برای تولید سلول‌های بنیادی

در سال‌های اخیر ویژگی‌های اختصاصی و منحصربه فرد سلول‌های بنیادی مورد توجه بسیاری از محققان