مطالبه‌گری علمی میان دانشجویان کشور رونق گرفت | نخبه ها
خدمات مرکز


مطالبه‌گری علمی میان دانشجویان کشور رونق گرفت
news-image


تشکیل انجمن‌های علمی مغز و شناخت در دانشگاه‌های کشور یکی از اقدامات ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی است تا به واسطه آن شاهد ارتقاء و ترویج حوزه شناختی میان دانشجویان باشیم.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با گذشت بیش از 20 سال از تاسیس انجمن های علمی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت می توان گفت که این تشکل قوی ترین تشکل دانشجویی موجود در دانشگاه های سراسر کشور است که اهداف علمی را دنبال می کند. وجود بیش از 3 هزار انجمن علمی و دانشجویی خود تایید کننده این موضوع است.
این انجمن ها با هدف تقویت خلاقیت، افزایش سطح مشارکت و روح همکاری و فعالیت گروهی میان دانشجویان تشکیل شده اند و در حال حاضر پایگاه بزرگ تبادلات علمی و کسب تجربیات علمی و اجرایی به حساب می آیند. همچنین زمینه های لازم برای ورود دانشجویان به بازار کار، صنایع و اصناف مرتبط را ایجاد می کنند. علاوه بر این انجمن ها روح مطالبه گری و پرسش گری علمی را در دانشجویان نهادینه می کنند که این خود گام نخست برای گسترش مرزهای علم است.
از این رو ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال آن برآمد که از این بستر دانشجویی در راستای ترویج و گسترش علوم شناختی و آموزش تخصصی دانشجویان استفاده کند. این ستاد با برگزاری جلسات مشترک با معاونت فرهنگی وزارت علوم و وزارت بهداشت آیین نامه حمایت از تاسیس و فعالیت انجمن های علمی و دانشجویی مغز و شناخت را در اردیبهشت ماه 96 تصویب کرد. براساس این آیین نامه دانشجویان در حال تحصیل در رشته های مرتبط با علوم و فناوری های شناختی می توانند با توجه به ضوابط وزارتخانه ها درخواست خود مبنی بر تشکیل یک انجمن مغز و شناخت را به کمیته حمایت و نظارت بر فعالیت انجمن های علمی دانشگاه خود ارسال کند و پس از بررسی و تشکیل در قالب آیین نامه های موجود فعالیت خود را آغاز کنند.

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#علوم و فناوری‌

#انجمن‌ علمی مغز

خبر های دیگر
news-image
فناوری‌های نوظهور دیجیتال از طریق شتابدهنده‌ها توسعه می‌یابد

بر اساس انعقاد تفاهمنامه همكاري سه‌جانبه فناوری‌های نوظهور دیجیتال از طریق شتابدهنده‌ها توسعه می‌یابد.


news-image
مدل‌سازی کامپیوتری در خدمت پژوهش‌های علمی

امروزه دانشمندان و پژوهشگران متعددی در گوشه و کنار جهان به بررسی و مدل‌سازی رویدادها و آزمایش‌های علمی می‌پردازند که هوش ...


news-image
سیلیکای نانوساختار دارو رسان شد

" تهيه منسوج پزشکي با عملکرد دارو رسانی توسط سيليکاي نانو ساختار" عنوان پژوهشی است که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگر ...