پالایشگاه‌های زیستی رقیب جدی نفتی‌ها شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پالایشگاه‌های زیستی رقیب جدی نفتی‌ها شد
news-image


پالایشگاه به تاسیسات صنعتی گفته می شود که در آن نفت خام تحت فرآوری قرار می گیرد و به محصولات مفیدتر و پرکاربردتری تبدیل می شود. اما این مفهوم قدیمی و آشنا، سالها است که در کنار مفهومی جدید به نام پالایشگاه های زیستی، تن به نوعی تغییرات اساسی داده است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همیشه نام پالایشگاه در ذهن، تصویری از یک فضای لبالب از دود، نفت، روغن و کارگرانی را به تصویر می کشد که تنها محصول تولیدی آن نفت و مشتقات این طلای سیاه است.
اما این تصویر چند سالی است که با رقیبی جدی دست و پنجه نرم می کند. رقیبی که حال و هوایی کاملا متفاوت از پالایشگاه های نفتی دارد و نوید دنیایی سبز و آینده ای روشن می دهد. این روزها  پالایشگاه های زیستی قدم به قدم با پالایشگاه های نفتی حرکت می کنند و جای خود را در بازار جهانی باز کرده اند.
پالایشگاه های معمولی، نفت خام را دریافت می کنند و آن را به محصولاتی مانند سوخت مورد نیاز حمل و نقل، برق و مواد شیمیایی با ارزش تبدیل می کنند. مزیت فناوری پالایشگاه های نفتی این است که بسیار قابل پیش بینی هستند و تولید محصولات به فصول مختلف سال مربوط نمی شود. 
با گذشت زمان پالایشگاه های نفتی به میزان کافی بهینه شده اند و در واقع از فناوری های بالغ استفاده می کنند. با این حال، نوسانات قیمت، امنیت تولید، رقابت در بازارهای نوظهور برای منابع محدود، ایجاد آلاینده های هوا و گازهای گلخانه ای از جمله معایب این نوع پالایشگاه ها محسوب می شود.
اما پالایشگاه های زیستی، پالایشگاه هایی هستند که محصولاتی زیستی تولید می کنند. محصولاتی که کاربردی مانند انرژی های فسیلی دارد اما ساختار آن کاملا بازیافتی و سازگار با محیط زیست است. در این پالایشگاه ها، سوخت های زیستی اتانول و بیودیزل تولید می شود. سوخت هایی که رفاقتی ابدی با زمین، درختان و موجودات زنده دارند.
 

منبع خبر:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#نفت خام

#تاسیسات صنعتی

خبر های دیگر
news-image
فرصت جذب سرمایه در بستر فعالیت استارتاپ‌های حوزه "آی تی" فراهم می‌شود

در پی برگزاری مراسم افتتاحیه بیست چهارمین دوره از نمایشگاه الکامپ، ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاو ...


news-image
توانایی ایران برای ارائه خدمات تعمیر و نگهداری هواپیما به کشورهای منطقه

دبیر ستاد توسعه صنایع و فناوری‌های دانش‌بنیان هوایی و هوانوردی معاونت علمی گفت: در حال حاضر ایران توانایی ارائه خدمات تع ...


news-image
کروم جدید جلوی خالی شدن جیب کاربران اینترنت را می گیرد

گوگل نسخه ۷۱ مرورگر اینترنتی کروم را طراحی کرده که در زمان بازدید کاربران از برخی وب سایت ها که به دنبال خالی کردن جیب ا ...