پالایشگاه‌های زیستی رقیب جدی نفتی‌ها شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پالایشگاه‌های زیستی رقیب جدی نفتی‌ها شد
news-image


پالایشگاه به تاسیسات صنعتی گفته می شود که در آن نفت خام تحت فرآوری قرار می گیرد و به محصولات مفیدتر و پرکاربردتری تبدیل می شود. اما این مفهوم قدیمی و آشنا، سالها است که در کنار مفهومی جدید به نام پالایشگاه های زیستی، تن به نوعی تغییرات اساسی داده است.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همیشه نام پالایشگاه در ذهن، تصویری از یک فضای لبالب از دود، نفت، روغن و کارگرانی را به تصویر می کشد که تنها محصول تولیدی آن نفت و مشتقات این طلای سیاه است.
اما این تصویر چند سالی است که با رقیبی جدی دست و پنجه نرم می کند. رقیبی که حال و هوایی کاملا متفاوت از پالایشگاه های نفتی دارد و نوید دنیایی سبز و آینده ای روشن می دهد. این روزها  پالایشگاه های زیستی قدم به قدم با پالایشگاه های نفتی حرکت می کنند و جای خود را در بازار جهانی باز کرده اند.
پالایشگاه های معمولی، نفت خام را دریافت می کنند و آن را به محصولاتی مانند سوخت مورد نیاز حمل و نقل، برق و مواد شیمیایی با ارزش تبدیل می کنند. مزیت فناوری پالایشگاه های نفتی این است که بسیار قابل پیش بینی هستند و تولید محصولات به فصول مختلف سال مربوط نمی شود. 
با گذشت زمان پالایشگاه های نفتی به میزان کافی بهینه شده اند و در واقع از فناوری های بالغ استفاده می کنند. با این حال، نوسانات قیمت، امنیت تولید، رقابت در بازارهای نوظهور برای منابع محدود، ایجاد آلاینده های هوا و گازهای گلخانه ای از جمله معایب این نوع پالایشگاه ها محسوب می شود.
اما پالایشگاه های زیستی، پالایشگاه هایی هستند که محصولاتی زیستی تولید می کنند. محصولاتی که کاربردی مانند انرژی های فسیلی دارد اما ساختار آن کاملا بازیافتی و سازگار با محیط زیست است. در این پالایشگاه ها، سوخت های زیستی اتانول و بیودیزل تولید می شود. سوخت هایی که رفاقتی ابدی با زمین، درختان و موجودات زنده دارند.
 

منبع خبر:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#نفت خام

#تاسیسات صنعتی

خبر های دیگر
news-image
پارک فناوری پردیس معاونت علمی، میزبان نخستین المپیاد بین‌المللی فناوری‌نانو

پارک فناوری پردیس معاونت علمی از امروز به مدت شش روز میزبان اولین المپیاد جهانی فناوری‌نانو است. نمایندگانی از کشورهای ت ...


news-image
رشد پانزده درصدی متقاضیان حضور در مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران

مرحله استانی هفتمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان ایران با اعلام آمادگی 39 واحد از سراسر کشور از اسفندماه سال 96 آغا ...


news-image
جداسازی مایعات با استفاده از لیزر امکان‌پذیر شد

محققان در بخش لیزر، موفق شدند ضمن ایجاد فازهای مختلف، دو مایع ترکیب‌شده را جدا کنند