مسیر جدید کسب‌وکارهای نوپا در حوزه توالی‌یابی ژنتیکی | نخبه ها
خدمات مرکز


مسیر جدید کسب‌وکارهای نوپا در حوزه توالی‌یابی ژنتیکی
news-image


رئیس مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی درباره نسل جدید توالی‌یابی و انجام فعالیت‌ها در این حوزه بیان کرد: نسل جدید توالی‌یابی به مجموعه فناوری‌هایی گفته می‌شود که می‌تواند حجم زیادی از «دی ان ای» را در مدت‌زمانی کوتاه و با هزینه کم توالی‌یابی کنند.
«محمدعلی سلطانی» افزود: مطالعه زنجیره ارزش نسل جدید توالی‌یابی، وجود بخش‌های مختلفی مانند مراکز تولید داده، پایگاه داده، شرکت‌های تحلیل داده، سرمایه‌گذاران، مشتریان و نهادهای سیاست‌گذار و تنظیم‌گر را نشان داده و مهم‌ترین راهبرد در این حوزه تنظیم‌گری دولت و توسعه خدمات توسط کسب‌وکارهای جدید است.
فعالیت‌های نسل جدید توالی‌یابی در سه بخش آغاز شد
سلطانی ادامه داد: مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای برنامه‌های خود در حوزه نسل جدید توالی‌یابی به‌عنوان یکی از نقاط همگرایی، فعالیت‌ هایی را آغاز کرده و این فعالیت در سه بخش اصلی زنجیره ارزش نسل جدید توالی‌یابی یعنی تولید داده، پایگاه داده و تحلیل داده است.
وی توضیح داد: در تولید داده بعد از مطالعات و ارزیابی‌ها، مطالعه امکان‌سنجی تولید کیت‌های آزمایش NIPT (یکی از آزمایش‌های مبتنی بر روش‏های نسل جدید توالی‌یابی که برای تشخیص برخی بیماری‌های ژنتیکی جنین استفاده می‌شود) به دلیل استفاده فراوان این کیت‌ها در کشور انجام شد.
 

منبع خبر: سیناپرس

# کسب و کارهای نوپا

# ژنتیک

خبر های دیگر
news-image
دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان مسئول سازماندهی ارتباطات علمی ایران و گرجستان منصو ...

دبیر کمیته علمی ایران و گرجستان از انتخاب دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان پل ارتباطی کلیه دانشگاه های ایران با دانشگاه‌های ...


news-image
طرح دوست‌علمی در استان خراسان‌شمالی برگزار می‌شود

اولین مرحله طرح دوست علمی در حوزه خلاقیت و کارآفرینی به همت بنیاد نخبگان خراسان‌شمالی برگزار می‌شود.


news-image
نخستین ربات پرنده لیزری جهان ساخته شد

ROBOFLYیک نوع جدید از ربات پرواز بسیار کوچک و سبک است این ربات قادر به پرواز و کنترل توسط لیزر است. این یک جهش بزرگ در ط ...