مسیر جدید کسب‌وکارهای نوپا در حوزه توالی‌یابی ژنتیکی | نخبه ها
خدمات مرکز


مسیر جدید کسب‌وکارهای نوپا در حوزه توالی‌یابی ژنتیکی
news-image


رئیس مرکز فناوری‌های همگرا معاونت علمی درباره نسل جدید توالی‌یابی و انجام فعالیت‌ها در این حوزه بیان کرد: نسل جدید توالی‌یابی به مجموعه فناوری‌هایی گفته می‌شود که می‌تواند حجم زیادی از «دی ان ای» را در مدت‌زمانی کوتاه و با هزینه کم توالی‌یابی کنند.
«محمدعلی سلطانی» افزود: مطالعه زنجیره ارزش نسل جدید توالی‌یابی، وجود بخش‌های مختلفی مانند مراکز تولید داده، پایگاه داده، شرکت‌های تحلیل داده، سرمایه‌گذاران، مشتریان و نهادهای سیاست‌گذار و تنظیم‌گر را نشان داده و مهم‌ترین راهبرد در این حوزه تنظیم‌گری دولت و توسعه خدمات توسط کسب‌وکارهای جدید است.
فعالیت‌های نسل جدید توالی‌یابی در سه بخش آغاز شد
سلطانی ادامه داد: مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای برنامه‌های خود در حوزه نسل جدید توالی‌یابی به‌عنوان یکی از نقاط همگرایی، فعالیت‌ هایی را آغاز کرده و این فعالیت در سه بخش اصلی زنجیره ارزش نسل جدید توالی‌یابی یعنی تولید داده، پایگاه داده و تحلیل داده است.
وی توضیح داد: در تولید داده بعد از مطالعات و ارزیابی‌ها، مطالعه امکان‌سنجی تولید کیت‌های آزمایش NIPT (یکی از آزمایش‌های مبتنی بر روش‏های نسل جدید توالی‌یابی که برای تشخیص برخی بیماری‌های ژنتیکی جنین استفاده می‌شود) به دلیل استفاده فراوان این کیت‌ها در کشور انجام شد.
 

منبع خبر: سیناپرس

# کسب و کارهای نوپا

# ژنتیک

خبر های دیگر
news-image
نسل جدیدی از موتورهای سنگین دیزلی در کشور شکل گرفته است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری معتقد است با راه اندازی خط تولید نخستین موتور تجاری دیزل سنگین ملی ؛ نسل جدیدی از موتوره ...


news-image
کمبود ویتامین کا در بیماران ریوی و قلبی جدی گرفته شود

مطالعات جدید نشان می‌دهد کمبود ویتامین K در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسداد


news-image
جلوگیری از واردات محصولات و تجهیزات دارویی با کمک توانمندی متخصصان داخلی

یک شرکت دانش بنیان داخلی با کمک دانش و تخصص فارغ التحصیلان دانشگاهی برای تولید محصولات و تجهیزات با تکنولوژی بالا کاری ک ...