نانو ذرات طلا مواد مخدر را شناسایی می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


نانو ذرات طلا مواد مخدر را شناسایی می‌کند
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نانوذرات طلایی که در این شرکت دانش بنیان تولید شده است در ساخت کیت های نوآری، آپتاسنسورها و انتقال هدفمند داروها (به  دلیل زیست سازگار بودن و عدم سمی بودن آن ها) به طور گسترده استفاده می شود.
محمد تقدیسی حیدریان مدیر عامل این شرکت دانش بنیان درباره نحوه عملکرد این نانوذرات طلا، گفت: حجم هر نمونه 100 میکرولیتر است. ما از این نانو ذرات برای شناسایی مواد مخدر استفاده می کنیم. زمان شناسایی هدف (هروئین، کوکائین و مرفین) حدود 5 دقیقه است. در صورت حضور مواد مخدر در نمونه این نانو ذرات از رنگ قرمز به آبی تغییر رنگ می دهند.
وی افزود: استفاده از این نانوذرات طلا در پایانه های مرزی و گیت های فرودگاهی کاربرد بالایی دارد. کاربرد این ماده به علت زمان شناسایی سریع، عدم نیاز به دستگاه خاص و استفاده راحت می تواند برای بررسی پودرها و مایعات مشکوک مورد استفاده قرار گیرد.
این فعال دانش بنیانی در ادامه تصریح کرد: شرکت ما توانایی دارد که این نانوذرات طلا را به میزان زیادی تولید کند و در اختیار نیروی انتظامی قرار دهد تا برای شناسایی پودرهای مشکوک از آنها استفاده کند. به همین دلیل با این نهاد مذاکراتی نیز داشته ایم.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#نانو ذرات طلا

#شناسایی مواد مخدر

خبر های دیگر
news-image
حمایت از 460 رساله دکتری حرکتی به سوی رفع نیازهای پژوهشی کشور

حمایت از رساله‌های دکتری را باید گامی برای حرکت به سوی توانمندسازی دانشجویان دکتری در انجام تحقیقات دانست در این راستا چ ...


news-image
ژن درمانی نابینایی ارثی را برطرف می کند

روش ژن درمانی جدیدی در آمریکا مورد تایید مراجع پزشکی قرار گرفته


news-image
تشریح جزئیات راه‌اندازی موتور آمبولانس در دانشگاه تهران

معاون دانشجویی دانشگاه تهران از برنامه این دانشگاه برای راه اندازی موتور آمبولانس در سه نقطه