نانو ذرات طلا مواد مخدر را شناسایی می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


نانو ذرات طلا مواد مخدر را شناسایی می‌کند
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نانوذرات طلایی که در این شرکت دانش بنیان تولید شده است در ساخت کیت های نوآری، آپتاسنسورها و انتقال هدفمند داروها (به  دلیل زیست سازگار بودن و عدم سمی بودن آن ها) به طور گسترده استفاده می شود.
محمد تقدیسی حیدریان مدیر عامل این شرکت دانش بنیان درباره نحوه عملکرد این نانوذرات طلا، گفت: حجم هر نمونه 100 میکرولیتر است. ما از این نانو ذرات برای شناسایی مواد مخدر استفاده می کنیم. زمان شناسایی هدف (هروئین، کوکائین و مرفین) حدود 5 دقیقه است. در صورت حضور مواد مخدر در نمونه این نانو ذرات از رنگ قرمز به آبی تغییر رنگ می دهند.
وی افزود: استفاده از این نانوذرات طلا در پایانه های مرزی و گیت های فرودگاهی کاربرد بالایی دارد. کاربرد این ماده به علت زمان شناسایی سریع، عدم نیاز به دستگاه خاص و استفاده راحت می تواند برای بررسی پودرها و مایعات مشکوک مورد استفاده قرار گیرد.
این فعال دانش بنیانی در ادامه تصریح کرد: شرکت ما توانایی دارد که این نانوذرات طلا را به میزان زیادی تولید کند و در اختیار نیروی انتظامی قرار دهد تا برای شناسایی پودرهای مشکوک از آنها استفاده کند. به همین دلیل با این نهاد مذاکراتی نیز داشته ایم.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#نانو ذرات طلا

#شناسایی مواد مخدر

خبر های دیگر
news-image
این چراغ یک دوربین امنیتی است

به‌تازگی در نمایشگاه CES شاهد رونمایی از یک فناوری جدید بوده‌ایم که شامل یک چراغ است


news-image
دستگاه الکتریکی احیا قلبی ریوی در مرحله تست ثانویه

مخترع مازندرانی با اعلام اینکه تست اولیه دستگاه احیا قلبی ریوی با موفقیت انجام شده


news-image
روشی برای بهبود کارایی نانوفتوکاتالیست‌ها ارائه شد

محققان دانشگاه گیلان در فاز آزمایشگاهی با استفاده از حباب‌های هوا روشی برای بهبود کارایی نانوفتوکاتالیست‌ها در تخریب آلا ...