مهندسی بافت با تجاری‌سازی چاپگرهای زیستی یک گام به جلو برداشت | نخبه ها
خدمات مرکز


مهندسی بافت با تجاری‌سازی چاپگرهای زیستی یک گام به جلو برداشت
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آسیب به بافت های بدن از اتفاقات ناگواری است که بر اثر حوادث مختلف رخ می دهد. افراد اگر بسیار خوش شانس باشند یک اهدا کننده بافت پیدا می کنند. البته تعدادی نیز در صف انتظار پیوند جان خود را از دست می دهند.  در سال های اخیر محققان راهکاری جایگزین پیوند بافت ارائه دادند. چاپگرهای زیستی سه بعدی به عنوان راه علاج و رهایی از پیوند بافت به دنیای فناوری معرفی شدند.
چاپ زیستی سه بعدی فناوری نو ظهوری است که به منظور طراحی و ساخت سازه های سلولی سه بعدی با هدف جایگزینی ارگان از دست رفته و هم چنین آزمودن داروها و لوازم آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. جذاب ترین مزیت این فناوری توانایی آن در ایجاد ساختارهای سه بعدی با اجزای زنده بیولوژیکی مانند سلول ها و مواد غذایی آنها است.
در حال حاضر در ایران چاپگرهای زیستی تجاریسازی شده است.  از سال ۱۳۹۶ شرکتی دانش بنیان فعالیت و تحقیقات در این حوزه را آغاز کرد تا آینده فناوری چاپ زیستی با گام های استوار این جوانان ساخته و روشن شود. این شرکت نخستین و تنها تولید کننده تجاری دستگاه چاپگر سه بعدی زیستی در کشور است. 
البته با توجه به نیاز متخصصان حوزه مهندسی بافت علاوه بر ارائه انواع چاپگر سه¬ بعدی زیستی با فناوری بالا در این شرکت انواع جوهرهای زیستی و سایر محصولات جانبی نیز تولید می شود.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#مهندسی بافت

#تجاری‌سازی

خبر های دیگر
news-image
با ربات ایران ساخت محدودیت بیماران سکته مغزی رفع می‌شود

طراحی و ساخت ربات بازتوانی دست برای رفع نقص در سیستم عملکرد بدن با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی ...


news-image
لیزر یکی از فناوری‌های پراهمیت برای ما لیزر به‌حساب می‌آید، زیرا اقبال عموم مردم

راه و روش پیش روی لیزر در پزشکی


news-image
مبانی نقشه‌برداری مغز آموزش داده می‌شود

«آموزش مبانی نقشه برداری مغز» عنوان کارگاه تئوری و عملی است که دومین روز از آخرین ماه سال 97 آغاز می‌شود.