چهارمین ویژه‌نامه فناوری لیزر و فوتونیک منتشر شد | نخبه ها
خدمات مرکز


چهارمین ویژه‌نامه فناوری لیزر و فوتونیک منتشر شد
news-image


چهارمین شماره ویژه‌نامه فناوری لیزر و فوتونیک ، با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های لیزر ، فوتونیک و ساختارهای میکرونی و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان منتشر شد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، چهارمین ویژه‌نامه فناوری لیزر و فوتونیک، مربوط به دی‌ماه سال جاری،  شامل 9 بخش با موضوعات و مطالب مختلف اعم از"آلبوم ، سخن اول ، گفت‌وگو ، از علم تا ثروت، چشم‌انداز، لیزر نیوز ، پیشگامان، راهنما و مدرسه فناوری" در 84 صفحه به چاپ رسیده است، که در زیر به مختصری از بخش‌های اشاره‌شده می‌پردازیم. 

بر اساس این گزارش، بخش اول این ویژه‌نامه اشاره‌ای کوتاه به کاربردهای لیزر در علم زیست‌شناسی  دارد و  در زمینه توسعه لیزر و فوتونیک در مسیر اقتصاد   گزارشی ارائه‌شده است. 

"جایزه « پریزم» برای نوآوری در فوتونیک" و استفاده از لیدار در اتومبیل‌های آینده از موضوعاتی است که در این ویژه‌نامه به آن پرداخته‌شده است. جایزه « پریزم» برای نوآوری در فوتونیک، یک رقابت جهانی است که هرساله از بهترین‌های محصولات فوتونیکی در بازار تقدیر می‌کند.برندگان این مسابقه در ژانویه 2018 معرفی خواهند شد، همچنین در موضوع استفاده از لیدار در اتومبیل‌های آینده، جنرال موتورز تنها یک گام باعرضه خودروهای خودران به بازار ناوگان حمل‌ونقل فاصله دارد و به‌زودی از دستاورد خود در این زمینه که مجهز به سیستم‌های لیزری است استفاده خواهد کرد.

پیشگامان لیزر
در این بخش، "ایرانی نوآور در عرصه نورشناسی " معرفی شده است. کمال‌الدین فارسی یکی از دانشمندان و فیزیکدانان برجسته ایرانی که در زمینه نورشناسی فعالیت‌های ارزنده داشته و تحقیقات ، نظرات و یافته‌های وی برای ساخت تجهیزاتی چون دوربین عکاسی، تلسکوپ و میکروسکوپ مورداستفاده قرارگرفته است. 
چه کسی لیزر را اختراع کرد
 لیزر اختراعی است که نامش پیش از ساخته‌شدنش شناخته شد؛ این قسمت توضیحاتی درباره میزر ، مسئله تقویت نور و موضوع ثبت اختراع را شامل می‌شود.

راهنما
"راهنمای کاربردهای درمانی لیزرهای کم‌توان" این قسمت ترجمه کتاب مذکور درباره کاربردهای درمانی لیزرهای کم‌توان با دارا بودن تصاویر ، نمودارها و همچنین ارائه مراجع معتبر است. که در این ویژه نامه مطرح شده است، همچنین معرفی نرم‌افزار تخصصی(COMSOL) که یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای شبیه‌سازی فیزیکی است، امکان شبیه‌سازی همزمان پدیده‌ها با ماهیت متفاوت در بُعدهای مختلف را فراهم کرده است  و به طور مفصل آن را در این شماره ار ویژه نامه خواهیم داشت. 

منبع خبر:معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری

خبر های دیگر
news-image
پنج مهارت در مبارزه با تغییرات آب و هوائی

موضوع تغییرات آب و هوائی و گرمایش زمین به عنوان اصلی ترین چالش پیش روی بشر محسوب شده و مبارزه با آن نیازمند همکاری همه ج ...


news-image
حمایت سی و چهار میلیاردی ستاد نانو از پژوهشگران

ستاد توسعه فناوری نانو در اول بهمن ماه بیش از 34 میلیارد ریال از 5 هزار و 553 پژوهشگر حمایت کرده است


news-image
بزرگترین هواپیمای تاریخ تابستان امسال پرواز می‌کند

هواپیمای غول‌پیکر شرکت “Stratolaunch” تست‌های نهایی خود را می‌گذارد و تابستان امسال به پرواز در می آید.