پخش صدا هوشمند شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پخش صدا هوشمند شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «تونل صدا» ایده ای جالب و هیجان انگیز که توسط گروهی از جوانان به محصول تبدیل شد. این محصول نوعی اسپیکر است که صدا را تنها در یک جهت ارسال می کند. به این معنا که اگر دستگاه به سمت شما باشد صدا آن را می شنوید اما افراد دیگری که تونل صدا به سمت آنها نیست صدایی نمی شنوند.
ایده ای که صدا را جهت دار و هدفمند پخش می کند
این استارتاپ در مجتمع خدمات فناوری شریف مستقر است. استارتاپی که در حوزه فناوری های جدید صوتی و تصویری در حال فعالیت است و با بررسی مداوم نیازهای موجود در این حوزه توسعه فناوری های درامدزا را مد نظر دارد.
رضا منتظری مدیر این استارتاپ درباره «تونل صدا» توضیحات بیشتری ارائه داد و بیان کرد: در توسعه این محصول از فناوری فراصوت استفاده شده است. به گونه ای که صدا در هوا و نزدیکی گوش مخاطب تولید شود.
منتظری همچنین عنوان کرد: کاربرد این دستگاه در مکان های نیازمند صدا است اما آلودگی صوتی را باید حذف کرد. پس در فضایی همچون نمایشگاه می توان صدا را تنها در مکان های مدنظر پخش کرد و از ایجاد سر و صدا در سایر مکان ها خودداری کرد.
به گفته وی، این دستگاه فناوری جدیدی است که پیش از این در امریکا، لهستان، فرانسه و چین تولید شده است. پس با این اقدام فناوران ایرانی ایران در جایگاه پنجم دارندگان این فناوری قرار گرفت. تجاریسازی «تونل صدا» از مهرماه سال جاری آغاز شده است.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#پخش صدا

#هوشمند

خبر های دیگر
news-image
دستیابی به محل‌های قابل سکونت در فضا آسان می‌شود

استارشات ( ستارگان دستیابی به موفقیت )، پروژه‌ای است که محققان با استفاده از آن، به دنبال زیست و ادامه حیات


news-image
درخشش ایران در مسابقات جهانی "دانش مغز"

نماینده ایران در بیستمین دوره مسابقات جهانی "دانش مغز" (Brain Bee ) درشهر برلین آلمان ، موفق به کسب عنوان چهارم این مساب ...


news-image
کارگروه زیست‌فناوری دریا تشکیل شد

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از تشکیل کارگروه زیست‌فناوری دریا در ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی خبر داد.