پخش صدا هوشمند شد | نخبه ها
خدمات مرکز


پخش صدا هوشمند شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «تونل صدا» ایده ای جالب و هیجان انگیز که توسط گروهی از جوانان به محصول تبدیل شد. این محصول نوعی اسپیکر است که صدا را تنها در یک جهت ارسال می کند. به این معنا که اگر دستگاه به سمت شما باشد صدا آن را می شنوید اما افراد دیگری که تونل صدا به سمت آنها نیست صدایی نمی شنوند.
ایده ای که صدا را جهت دار و هدفمند پخش می کند
این استارتاپ در مجتمع خدمات فناوری شریف مستقر است. استارتاپی که در حوزه فناوری های جدید صوتی و تصویری در حال فعالیت است و با بررسی مداوم نیازهای موجود در این حوزه توسعه فناوری های درامدزا را مد نظر دارد.
رضا منتظری مدیر این استارتاپ درباره «تونل صدا» توضیحات بیشتری ارائه داد و بیان کرد: در توسعه این محصول از فناوری فراصوت استفاده شده است. به گونه ای که صدا در هوا و نزدیکی گوش مخاطب تولید شود.
منتظری همچنین عنوان کرد: کاربرد این دستگاه در مکان های نیازمند صدا است اما آلودگی صوتی را باید حذف کرد. پس در فضایی همچون نمایشگاه می توان صدا را تنها در مکان های مدنظر پخش کرد و از ایجاد سر و صدا در سایر مکان ها خودداری کرد.
به گفته وی، این دستگاه فناوری جدیدی است که پیش از این در امریکا، لهستان، فرانسه و چین تولید شده است. پس با این اقدام فناوران ایرانی ایران در جایگاه پنجم دارندگان این فناوری قرار گرفت. تجاریسازی «تونل صدا» از مهرماه سال جاری آغاز شده است.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#پخش صدا

#هوشمند

خبر های دیگر
news-image
همه سرطان ها به درمان نیاز دارند؟

به باور متخصصان، برخی از نمونه های ابتلا به سرطان نیازمند ارائه روش های درمانی نبوده و بهترین حالت برای این بیماران، کنت ...


news-image
نخستین نیروگاه برق هسته ای شناور دنیا که در روسیه ساخته شد

نخستین نیروگاه برق هسته ای شناور دنیا که در روسیه ساخته شده، سفر دریایی خود را آغاز کرد. این نیروگاه «تایتانیک هسته ای» ...


news-image
دستگاه جوش با کاربری آسان در کشور تولید شد

یک شرکت دانش بنیان داخلی با بیش از یک دهه سابقه در تولید قطعات الکترونیک و پلیمر خودرو و دیگر صنایع، توانسته است با دارا ...