بیست و یکمین چالش نوآوری نانو برگزار می گردد | نخبه ها
خدمات مرکز


بیست و یکمین چالش نوآوری نانو برگزار می گردد
news-image


امروزه روغن‌های موتور علاوه بر روانکاری و کاهش سایش قطعات موتور دارای کارکردهایی نظیر آب‌بندی فواصل بین قطعات، شست‌وشو و تمیز کردن قطعات از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات، محافظت از سطوح در مقابل زنگ‌زدگی و خوردگی شیمیایی، ضربه گیری، معلق نگه داشتن مواد زائد و جلوگیری از رسوب آنها بر روی قطعات هستند.
از آنجایی که روانکارهای مایع قادر نیستند تمامی ویژگی‌های مورد نیاز فوق را به نحوی مطلوب فراهم آورند، به منظور دستیابی به بسیاری از خواص فوق و یا بهبود آنها از افزودنی‌های روغن موتور استفاده می‌شود.
استفاده از نانو افزودنی‌ها با هدف افزایش بازدهی موتور از طریق ارائه خواص فوق و همچنین صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال‌های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نانو افزودنی‌ها با چند سازوکار عملکردی شامل تبدیل اصطکاک لغزشی به اصطکاک غلتشی، قابلیت انتقال حرارت بسیار بالا، ترمیم سطوح اصطکاکی و نیز تشکیل فیلم محافظ بر روی سطوح اصطکاکی منجر به بهبود و تقویت خواص روانکار مایع پایه می‌شوند.
بر این اساس اخیراً پژوهشگران، نانو افزودنی‌های روغن موتور حاوی "فولرین"، "نانو الماس" و "نانو فلوئور" ارائه کردند. در این راستا ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز به درخواست یکی از شرکت‌های فعال در این حوزه اقدام به برگزاری چالش نوآوری با عنوان "بهبود عملکرد روغن موتورهای دیزلی و بنزینی با استفاده از نانو افزودنی‌ها" کرده است.
 

منبع خبر: سیناپرس

#نوآوری نانو

#روغن‌ موتور

خبر های دیگر
news-image
ضرورت تولید واکسن‌های نوین با ظهور بیماری‌های جدید

واکسن به عنوان صنعتی استراتژیک، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است بنابراین ضرورت دارد فناوری‌های مربوط به تولید آن در دا ...


news-image
تولید مدارهای مولد با الهام از مارماهی برقی

محققان دانشگاه لوزیانا با شبیه‌سازی اندام مولد برق مارماهی برقی


news-image
آلایندهﻫﺎی نفتی را با گیاهان حذف کنیم

محققان کشور با انجام پژوهشی مطالعه نقش گياه و ترشحات ريشه بر روي تحرك و قابليت دسترسي زيستي آلايندهﻫﺎي نفتي در خاك و تسر ...