بیست و یکمین چالش نوآوری نانو برگزار می گردد | نخبه ها
خدمات مرکز


بیست و یکمین چالش نوآوری نانو برگزار می گردد
news-image


امروزه روغن‌های موتور علاوه بر روانکاری و کاهش سایش قطعات موتور دارای کارکردهایی نظیر آب‌بندی فواصل بین قطعات، شست‌وشو و تمیز کردن قطعات از دوده و ترکیبات حاصل از تجزیه روغن و رسوبات، محافظت از سطوح در مقابل زنگ‌زدگی و خوردگی شیمیایی، ضربه گیری، معلق نگه داشتن مواد زائد و جلوگیری از رسوب آنها بر روی قطعات هستند.
از آنجایی که روانکارهای مایع قادر نیستند تمامی ویژگی‌های مورد نیاز فوق را به نحوی مطلوب فراهم آورند، به منظور دستیابی به بسیاری از خواص فوق و یا بهبود آنها از افزودنی‌های روغن موتور استفاده می‌شود.
استفاده از نانو افزودنی‌ها با هدف افزایش بازدهی موتور از طریق ارائه خواص فوق و همچنین صرفه‌جویی در مصرف سوخت در سال‌های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است. نانو افزودنی‌ها با چند سازوکار عملکردی شامل تبدیل اصطکاک لغزشی به اصطکاک غلتشی، قابلیت انتقال حرارت بسیار بالا، ترمیم سطوح اصطکاکی و نیز تشکیل فیلم محافظ بر روی سطوح اصطکاکی منجر به بهبود و تقویت خواص روانکار مایع پایه می‌شوند.
بر این اساس اخیراً پژوهشگران، نانو افزودنی‌های روغن موتور حاوی "فولرین"، "نانو الماس" و "نانو فلوئور" ارائه کردند. در این راستا ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نیز به درخواست یکی از شرکت‌های فعال در این حوزه اقدام به برگزاری چالش نوآوری با عنوان "بهبود عملکرد روغن موتورهای دیزلی و بنزینی با استفاده از نانو افزودنی‌ها" کرده است.
 

منبع خبر: سیناپرس

#نوآوری نانو

#روغن‌ موتور

خبر های دیگر
news-image
هشتمین کارگروه تخصصی آنالیز سطح در شبکه آزمایشگاهی آغاز به کار کرد

هشتمین کارگروه تخصصی دستگاهی شبکه آزمایشگاهی با عنوان آنالیز سطح، فعالیت خود را با همراهی


news-image
آلودگی هوا احتمال دیابت را زیاد می کند

مطالعات جدید محققان دانشگاه واشنگتن نشان می دهد‌ آلودگی هوا، حتی به میزانی که در ظاهر ایمن به نظر می رسد، احتمال ابتلا ب ...


news-image
فناوری نانو در علم پزشکی

فناوری نانو به ما امکان ســاخت و طراحی موادی را می‌دهد کــه دارای خواص و خصوصیات جدید است. در واقع هدف نانوپزشــکی ارائه ...