ژن‌درمانی به کمک بیماری‌های ژنتیکی آمد | نخبه ها
خدمات مرکز


ژن‌درمانی به کمک بیماری‌های ژنتیکی آمد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سال 2016 برای بسیاری از بیماران به یادماندنی است. چرا که در این سال ایده ژن درمانی عملی شد. روشی که امید بیمارانی با نقص ژنتیکی را روحی دوباره بخشید. 
ژن درمانی روشی برای درمان بیماری هایی است که منشاء ژنتیکی دارند. برخی بیماری ها به واسطه نقص ژنتیکی بصورت مادرزادی به ارث می رسند که می توان به بیماری هایی همچون هموفیلی، تالاسمی یا مواردي از بیماری های نقص ایمنی اشاره کرد. امروزه بسياري از اين قبيل بيماري هاي ارثي به صورت علامتي درمان مي شوند. روش درمان علامتي اساس بیماری را هدف نمی گیرد و تنها علائم بیماری تسکین داده می شود.
اما درمان قطعی بیماری هاي ژنتيکي،  ژن درمانی است. در این روش تلاش بر آن است تا نقص ژنتیکی عامل بوجود آورنده بيماري به طور کامل برطرف شود. در ایران در حوزه ژن درمانی اقدامات خوبی انجام شده است در همین راستا ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی نیز حمایت های مناسبی از تحقیقات محققان می کند تا شاهد پیشرفت در این حوزه باشیم.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

# بیماری‌های ژنتیکی

#ژن درمانی

خبر های دیگر
news-image
نانوشوینده خودرو بامنشا گیاهی ساخته شد

مخترعان ایرانی موفق به ساخت نانوشوینده خودرو غیر الکلی شدند که با این نوع شوینده، امکان شست و شوی کامل


news-image
ساخت تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغز

ساخت و توسعه تجهیزات نوین نوری برای بکارگیری تکنیک اپتوژنتیک در مطالعات مغز با حمایت ستادتوسعه علوم و فناوری های شناختی ...


news-image
ایده‌های ارزش آفرین و نوآورانه معدن و صنایع معدنی حمایت می‎شود

جشنواره ایده‌های ارزش آفرین معدن و صنایع معدنی 23 و 24 تیر ماه سال جاری برای حمایت از ایده‌های نوآورانه برگزار می‌شود.