ژن‌درمانی به کمک بیماری‌های ژنتیکی آمد | نخبه ها
خدمات مرکز


ژن‌درمانی به کمک بیماری‌های ژنتیکی آمد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سال 2016 برای بسیاری از بیماران به یادماندنی است. چرا که در این سال ایده ژن درمانی عملی شد. روشی که امید بیمارانی با نقص ژنتیکی را روحی دوباره بخشید. 
ژن درمانی روشی برای درمان بیماری هایی است که منشاء ژنتیکی دارند. برخی بیماری ها به واسطه نقص ژنتیکی بصورت مادرزادی به ارث می رسند که می توان به بیماری هایی همچون هموفیلی، تالاسمی یا مواردي از بیماری های نقص ایمنی اشاره کرد. امروزه بسياري از اين قبيل بيماري هاي ارثي به صورت علامتي درمان مي شوند. روش درمان علامتي اساس بیماری را هدف نمی گیرد و تنها علائم بیماری تسکین داده می شود.
اما درمان قطعی بیماری هاي ژنتيکي،  ژن درمانی است. در این روش تلاش بر آن است تا نقص ژنتیکی عامل بوجود آورنده بيماري به طور کامل برطرف شود. در ایران در حوزه ژن درمانی اقدامات خوبی انجام شده است در همین راستا ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی نیز حمایت های مناسبی از تحقیقات محققان می کند تا شاهد پیشرفت در این حوزه باشیم.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

# بیماری‌های ژنتیکی

#ژن درمانی

خبر های دیگر
news-image
دستیابی به محل‌های قابل سکونت در فضا آسان می‌شود

استارشات ( ستارگان دستیابی به موفقیت )، پروژه‌ای است که محققان با استفاده از آن، به دنبال زیست و ادامه حیات


news-image
نانوسلولز ماده خام پایان‌ناپذیر صنعتی

سلولز یکی از مهم‌ترین پلیمرهای طبیعی است و به‌عنوان یک ماده خام پایان‌ناپذیر


news-image
استانداردهای ملی زیست‌فناوری مطالعه و آسیب‌شناسی شد

کارگروه اقتصاد زیستی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی اقدام به مطالعات آسیب شناسی و برنامه‌ریزی برای تکمیل تدوین استا ...