عرضه نانوپیگمنت‌هایی برای افزایش رنگ‌زایی در سامانه‌های پلیمری | نخبه ها
خدمات مرکز


عرضه نانوپیگمنت‌هایی برای افزایش رنگ‌زایی در سامانه‌های پلیمری
news-image


به گزارش سیناپرس،از آنجایی که پیگمنت‌های آلی به سختی در سامانه‌های پلیمری پخش می‌شوند، گروهی از محققان به منظور غلبه بر این چالش به تولید نانو پیگمنت‌های هیبریدی دست یافتند که به گفته آنها با استفاده از این محصول می‌توان طیف وسیع رنگ‌ها را در سامامه‌های پلیمری مانند ظروف غذا، رنگ‌های ساختمانی و جوهر چاپ ایجاد کرد.
حمید دنیادیده از محققان طرح "نانو پیگمنت‌های هیبریدی" در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هر سیستم پلیمری دارای دو بخش فیلر (پرکننده) که باعث بهبود خواص مکانیکی سیستم و رنگ‌زا که موجب رنگ‌دهی می‌شود، است و از آن در کاربردهای مختلف استفاده خواهد شد.
وی با بیان اینکه در این مطالعات این دو بخش رنگ‌زا و فیلر را با هم ترکیب و هیبریدی از رنگ‌زا و فیلر را ایجاد کردیم، ادامه داد: رنگ‌زاهای مرسومی که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند، پایه آلی دارد، ولی این رنگ‌زاها ثبات حرارتی خوبی ندارد؛ از این رو در این طرح راهکاری برای غلبه بر این چالش ارائه کردیم.
به گفته این محقق زمانی که رنگ‌زا با یک فیلر واکنش می‌دهد، فیلر سپر حرارتی و نوری رنگ‌زا می‌شود و این امر ثبات حرارت و نوری رنگزا را در پی دارد و موجب خواهد شد رنگ در طولانی مدت به صورت ثابت و پایدار در سطح باقی بماند، ضمن آنکه خواص خوردگی خوبی به سیستم می‌دهد.
محقق این طرح با تاکید بر اینکه این سیستم‌ها در داخل ایران تولید نمی‌شود و کاملاً وارداتی است، خاطر نشان کرد: نیاز کشور به این ماده ۸ هزار تن در سال است و ما در این مطالعات به محصولی دست یافتیم که کلیه مواد مورد نیاز آن در داخل کشور تولید شده است، از این رو تولید انبوه آن توجیه اقتصادی دارد.
 

منبع خبر:سیناپرس

#رنگ‌زایی

#پلیمر

#نانوپیگمنت‌

خبر های دیگر
news-image
پرداخت بیش از سی و هفت هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان

مجموع تسهيلات پرداختی شبکه بانکی به شرکت های دانش بنیان در سال 96 معادل 37 هزار و 548 میلیارد و 600 میلیون ریال بوده است ...


news-image
ایجاد کنسرسیوم دانشگاهی طراحی و ساخت سه ماهواره استاندارد

رییس مرکز ملی فضایی ایران از ایجاد کنسرسیوم دانشگاهی طراحی و ساخت 3 ماهواره استاندارد در کشور خبر داد.


news-image
شناسایی آنی انواع سرطان با فناوری نانو

شناسایی انواع سرطان های مهلک با استفاده از روش های سنتی تصویربردار ممکن است