نوآوری تلفات برداشت نخود را کاهش داد | نخبه ها
خدمات مرکز


نوآوری تلفات برداشت نخود را کاهش داد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کمبود ماشين های لازم براي برداشت مكانيكي خانواده بقولات، يكی از مانع‌هاي اصلي بر سر راه توليد اين محصولات در ايران محسوب می‌شود. البته نبود تحقیقات کافی در این زمینه نیز یکی از مشکلات در این حوزه است. 
البته نگاهی به منابع موجود در زمینه برداشت نخود و خانواده بقولات نشان می دهد كه روش‌هاي مرسوم برداشت (كندن بوته از زمين توسط كارگر و برداشت با استفاده از كمباين) يا ارائه شده توسط محققان پیشین براي برداشت اين محصول مناسب نيست.
همچنین به دليل نبود تجهيزات لازم براي برداشت نخود تلفات برداشت اين محصول نسبت به محصولاتي همچون گندم، ذرت و سويا بيشتر است. بنابراین با وجود این مسئله صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اقدامی از طرحی با عنوان «طراحي، ساخت و ارزيابي ماشين برداشت نخود» حمایت کرد. این طرح توسط محققان در دانشگاه کردستان انجام شد. در اين طرح تلاش شد با ارائه روشي جديد راه حل مناسبي براي برداشت محصول نخود با تلفات كم ارائه شود.
مكانيزه كردن برداشت نخود، طراحي و ساخت ماشين برداشت نخود و ارزيابي ماشين از اهدافی بود که طرح با آن شروع شد.  همچنین ماشين ضمن كندن دانه و غلاف از بوته سرپا در مزرعه به دليل كوچك بودن قابليت مانوور بسيار خوبي دارد و بر خلا ف ماشين‌هاي پیشین اين ماشين بسيار سبك، كوچك و با راندمان بالا طراحي شده است تا بتواند در مزارع كوچك نخود نیز استفاده شود.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#روش جدید برداشت نخود

#برداشت نخود

خبر های دیگر
news-image
فستیوال بازار دارایی فکری نوآوری‌های صنایع شیمیایی و پلیمر برگزار می‌شود

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فستیوال بازار


news-image
خلق دی ان ای مصنوعی با اصلاح کروموزوم

دی ان ای- مصنوعی-اصلاح کروموزوم-دانشگاه شانگهای-سویه مخمر-نخستین


news-image
نظارت بر تناسب‌اندام و مراقبت‌های پزشکی با فناوری نانو

یکی از کاربردهای مهم فناوری نانو در حوزه پزشکی است که در این مقاله تلاش شده است با معرفی پتانسیلهای کاربرد این فناوری را ...