نوآوری تلفات برداشت نخود را کاهش داد | نخبه ها
خدمات مرکز


نوآوری تلفات برداشت نخود را کاهش داد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کمبود ماشين های لازم براي برداشت مكانيكي خانواده بقولات، يكی از مانع‌هاي اصلي بر سر راه توليد اين محصولات در ايران محسوب می‌شود. البته نبود تحقیقات کافی در این زمینه نیز یکی از مشکلات در این حوزه است. 
البته نگاهی به منابع موجود در زمینه برداشت نخود و خانواده بقولات نشان می دهد كه روش‌هاي مرسوم برداشت (كندن بوته از زمين توسط كارگر و برداشت با استفاده از كمباين) يا ارائه شده توسط محققان پیشین براي برداشت اين محصول مناسب نيست.
همچنین به دليل نبود تجهيزات لازم براي برداشت نخود تلفات برداشت اين محصول نسبت به محصولاتي همچون گندم، ذرت و سويا بيشتر است. بنابراین با وجود این مسئله صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اقدامی از طرحی با عنوان «طراحي، ساخت و ارزيابي ماشين برداشت نخود» حمایت کرد. این طرح توسط محققان در دانشگاه کردستان انجام شد. در اين طرح تلاش شد با ارائه روشي جديد راه حل مناسبي براي برداشت محصول نخود با تلفات كم ارائه شود.
مكانيزه كردن برداشت نخود، طراحي و ساخت ماشين برداشت نخود و ارزيابي ماشين از اهدافی بود که طرح با آن شروع شد.  همچنین ماشين ضمن كندن دانه و غلاف از بوته سرپا در مزرعه به دليل كوچك بودن قابليت مانوور بسيار خوبي دارد و بر خلا ف ماشين‌هاي پیشین اين ماشين بسيار سبك، كوچك و با راندمان بالا طراحي شده است تا بتواند در مزارع كوچك نخود نیز استفاده شود.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#روش جدید برداشت نخود

#برداشت نخود

خبر های دیگر
news-image
حساسیت های کشنده محصولات بهداشتی

اغلب ما برچسب های مواد غذایی را به دقت بررسی می کنیم ولی در هنگام خرید محصولات بهداشتی


news-image
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری عازم بروکسل شد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، برای شرکت در دومین همایش همکاری‌های بین‌المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا، در راس ه ...


news-image
ایجاد اشتغال موثر متخصصان صنعت هوایی با تشکیل شرکت‎های دانش‌بنیان

در کارگروه استاندارد ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی با اعتقاد به اینکه ایجاد شرکت های دانش بنیان در صنعت هوایی ...