«استارتاپ» ابزار حل مشکلات کشور به وسیله مردم است | نخبه ها
خدمات مرکز


«استارتاپ» ابزار حل مشکلات کشور به وسیله مردم است
news-image


همانطور که در اقتصاد دانشبنیان ما با نهاده اصلی دانش و فناوری مواجه هستیم و چیزی که ارزش افزوده اصلی اقتصاد دانش بنیان است، فناوری است؛ در اقتصاد خلاق هم این خلاقیت جامعه بشری است که به شکوفایی اقتصاد کمک میکند و ارزشافزوده ایجاد میکند. پایه اصلی اقتصاد مقاومتی که درونزا و برونگرا، تاب آور در مقابل هجمههای بیرونی است را میتوان اقتصاد دانشبنیان و اقتصاد خلاق دانست.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی سالهای گذشته با تاکید جدی مقام معظم رهبری و قانون مصوب مجلس شورای اسلامی با عنوان «قانون حمایت از شرکتهای دانشبنیان» بهعنوان نهاد اصلی و حامی شرکتهای دانشبنیان شناخته میشود.
اما در طول مسیر معاونت علمی در حمایت از شرکتهای دانشبنیان به چالشی برخورد. بسیاری از شرکتهایی که در عرصه صنایع فرهنگی و کسبوکارهای نوپا و استارتاپ ها در کشور فعالیت میکنند مشمول حمایت این قانون نمی شوند، علت این امر شکل تدوین قانون حمایت از شرکتهای دانشبنیان است.
شرکتهای دانشبنیان در این قانون به شرکتهایی اشاره دارد که دارای فناوریهای رده بالا یا اصطلاحا هایتک هستند که بهعنوان محصول آنها شناخته میشود. این محصولات پس از گذراندن فرآیند تحقیق و توسعه مستمر به دست آمده اند و همچنین در عمل بیش از 50 درصد فروش شرکت، مبتنی بر اظهارنامه مالیاتی، باید مبتنی بر فروش محصولات دانشبنیان باشد. با این تعریف و ضوابط بسیاری از شرکتهایی که در عرصه صنایع فرهنگی و کسبوکارهای نوپا و استارتاپ ها در کشور فعالیت میکنند بعنوان شرکت دانش بنیان احراز صلاحیت نمی شوند
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#استارتاپ

# اقتصاد دانش بنیان

خبر های دیگر
news-image
تولید مواد اولیه داروهای نوترکیب برای درمان سرطان وام اس

محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید مواد اولیه ۶ داروی نوترکیب برای درمان سرطان و ام اس شدند.


news-image
ساخت نانوسیم سیلیکون مزین به طلا برای سیگنال‌دهی در مغز

پژوهشگران با پوشش‌دهی سطح نانوسیم سیلیکون با ذرات طلا، سیمی ساختند که می‌تواند سیگنال الکتریکی


news-image
قالب فرم دهی میوه و سبزیجات

راضیه شمسی عضو موسسه حامی نوابغ جوان با خلاقیت و هنرمندی تمام قالب فرم دهی میوه و سبزیجات که با استفاده از آن، امکان ارا ...