بیماری‌های روده‌ای طیور را فناوری بومی درمان می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


بیماری‌های روده‌ای طیور را فناوری بومی درمان می‌کند
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تا به حال به اهمیت باکتری ها فکر کرده اید؟ شاید بیشتر افراد باکتری ها را غیر مفید و عامل بیماری بدانند اما باکتری هایی نیز وجود دارند که برای سلامت و سیستم گوارشی انسان و سایر موجودات مفید هستند. پروبیوتیک ها یک دسته از آنها هستند.
اما اهمیت پروبیوتیک چیست؟ در صنعت پرورش طیور بیماری های روده ای اهمیت زیادی دارد زیرا وجود آن نظم و سلامت روده را به همراه دارد. زمانی که پرنده درگیر این بیماری شود راندمان تولید کاهش می یابد از سویی تلفات و آلودگی تولیدات طیور برای استفاده انسانی افزایش پیدا می کند. همچنین افزایش نگرانی ها درباره استفاده از آنتی بیوتیک در زمان بیماری و ممنوعیت استفاده از آن موجب شد تا پژوهشگران به دنبال جایگزینی برای آن باشند. پروبیوتیک ها یک جایگزین خوب برای استفاده در صنعت مرغداری محسوب می شوند. در حال حاضر بسیاری از دامداران در کشورهای مختلف از پروبیوتیک ها استفاده می کنند. 
اما نکته مهم این است که با توجه به اهمیت پروبیوتیک هنوز در ایران فناوری تولید و عرضه آن وجود ندارد و جز محصولاتی هستند که به کشور وارد می شود.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#بیماری طیور

#فناوری بومی

خبر های دیگر
news-image
ورزش تاثيري بر تخمدان پلی‌کیستیک ندارد

در پژوهشی که نتایج آن اخیرا در نشریه انگلیسی‌زبان IJFS وابسته به جهاد دانشگاهی منتشرشده


news-image
عملیات اجرایی ساخت مرکز مغز کشور آغاز شد

عملیات اجرایی ساخت مرکز مغز در محل باغ کتاب با حضور کمال خرازی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در حوزه علوم شناختی ...


news-image
کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی با وجود میکروب های مناسب در روده

محققان دانشگاه ناتینگهام انگلیس دریافتند وجود میکروب های مناسب در روده می تواند منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلب ...