از عوارض جانبی جراحی مغز در امان باشید | نخبه ها
خدمات مرکز


از عوارض جانبی جراحی مغز در امان باشید
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تحریک  نواحی عمیق مغز از فناوری هایی است که محققان در مراکز علمی مختلف مشغول آزمایش آن بر روی موش زنده هستند. در این روش با اعمال میدان های الکتریکی و مغناطیسی متمرکز از خارج مغز سلول های عصبی یک ناحیه بدون تحریک سایر بخش ها تحریک می شود. البته روش های متداولی که در حال حاضر به این منظور انجام می شود روش های تهاجمی است که عوارضی را به همراه دارد. بنابراین پژوهشگران به دنبال آن هستند با توسعه روش های غیرتهاجمی این مشکل را رفع کنند.
بنابراین با توجه به اهمیت این موضوع که باعث پیشگیری از انجام عمل جراحی می شود محققان کشور نیز در طرحی پژوهشی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی به این موضوع ورود پیدا کردند تا از قافله علم و فناوری محققان دنیا در این حوزه عقب نمانیم.
این طرح پژوهشی با عنوان «روش های غیرتهاجمی تحریک نواحی عمقی مغز با استفاده از میدان های الکتریکی و مغناطیسی متمرکز» توسط محققان دانشگاه تهران در حال انجام است. بررسی روش های گوناگون تحریک نواحی عمیق مغز بدون ایجاد عوارض جانبی و با استفاده از عبور همزمان چندین جریان الکتریکی سینوسی با فرکانس های مختلف و ایجاد تداخل سازنده میان آنها در نواحی عمقی مغز در این پژوهش مورد بررسی قرار می گیرد.
به گفته محمود شاه آبادی مجری این طرح پژوهشی، در این روش چندین سیگنال الکتریکی فرکانس بالا به مغز اعمال می‌شود. در این صورت اگر دو سیگنال با اختلاف فرکانسی در محدوده باند عبور غشای سلول عصبی قرار گیرند آنگاه سلول عصبی با فرکانسی مرتبط با فرکانس پوش سیگنال تداخلی، تحریک می شود. با اجرای کامل این طرح مطالعاتی پژوهشی می توان گام  های نخستین تحریک غیرتهاجمی سلول های عصبی در نواحی عمقی مغز را برنامه ریزی کرد که خود می تواند مقدمه ای برای ابداع روش های جدید بدون الزام بازگشت به روش های تهاجمی متداول باشد.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

# جراحی مغز

# عوارض جانبی

خبر های دیگر
news-image
تحلیل خودکار صدای قلب برای شناسایی بیماری های قلبی

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر روشی را برای طبقه‌بندی بیماری‌های دریچه قلبی ارائه کردند که قادر است با مکان‌یابی دریچه ...


news-image
موفقیت می‌تواند در ژن هر فرد نوشته شده باشد

محققان دانشگاه "دوک" آمریکا در مطالعات اخیر خود اعلام کردند که "موفقیت" می‌تواند در ژن هر فرد نوشته شده باشد.


news-image
توسعه تولید برق با استفاده از نیروگاه خورشیدی در مازندران

مدیرعامل توزیع نیروی برق استان مازندران از توسعه تولید برق با استفاده از ظرفیت نیروگاه خورشیدی در استان مازندران خبر داد ...