یک مولکول شکر خاص و کاملا بی ضرر کشف شد | نخبه ها
خدمات مرکز


یک مولکول شکر خاص و کاملا بی ضرر کشف شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، نکته مهم این است که می توان از شکر یادشده برای مختل کردن رشد گیاهان و میکروارگانیسم های مختلف بهره گرفت.در واقع این شکر یک علف کش است که از اثرات جانبی نامناسب برخی مواد دیگر که بدین منظور به کار می روند – مانند گلیفوزات – برخوردار نیست.
مولکول شکر یادشده از سیانوباکتریای آب شیرین موسوم به Synechococcus elongates استخراج شده و قادر به متوقف کردن رویه رشد رشته باکتری هایی است که به رشد گیاهان و علف های هرز کمک می کنند.نام کامل مولکول یادشده ۷-deoxy-sedoheptulose (۷dSh) است و پژوهشگران هم اکنون در حال انجام مطالعاتی به منظور تسهیل فرایند تولید آن هستند.
یکی دیگر از کارکردهای مولکول یادشده بلوکه کردن رشد یک آنزیم مهم برای رشد بسیاری از گیاهان، باکتری ها و قارچ هاست. نکته مهم عدم وجود باکتری یادشده در بدن حیوانات و انسان هاست. بنابراین شکر یادشده می تواند در کشاورزی نقش مهمی ایفا کند و جایگزین بسیاری از سموم خطرناک شود که جان حیوانات و انسان ها را به خطر می اندازد.
 

منبع خبر: سیناپرس

#کشف مولکول بی ضرر

#مولکول شکر

خبر های دیگر
news-image
نحوه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه نفت و گاز در اولویت است

در نشست توسعه بازار شرکت‌های دانش بنیان حوزه نفت و گاز که با حضور مدیران ارشد این حوزه برگزار شد، بر گسترش نحوه همکاری ب ...


news-image
متفورمین،روند رشد فیبروز ریه را معکوس می کند

مطالعات جدید محققان آلاباما در بیرمنگام نشان می دهد داروی متفورمین که رایج ترین و ارزان ترین داروی درمان دیابت است، روند ...


news-image
زباله‌های تر شهری به محصولی کاربردی تبدیل می‌شود

بازیافت زباله‌های تر شهری و شیرابه‌ها یکی از اقداماتی است که با حمایت