یک مولکول شکر خاص و کاملا بی ضرر کشف شد | نخبه ها
خدمات مرکز


یک مولکول شکر خاص و کاملا بی ضرر کشف شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، نکته مهم این است که می توان از شکر یادشده برای مختل کردن رشد گیاهان و میکروارگانیسم های مختلف بهره گرفت.در واقع این شکر یک علف کش است که از اثرات جانبی نامناسب برخی مواد دیگر که بدین منظور به کار می روند – مانند گلیفوزات – برخوردار نیست.
مولکول شکر یادشده از سیانوباکتریای آب شیرین موسوم به Synechococcus elongates استخراج شده و قادر به متوقف کردن رویه رشد رشته باکتری هایی است که به رشد گیاهان و علف های هرز کمک می کنند.نام کامل مولکول یادشده ۷-deoxy-sedoheptulose (۷dSh) است و پژوهشگران هم اکنون در حال انجام مطالعاتی به منظور تسهیل فرایند تولید آن هستند.
یکی دیگر از کارکردهای مولکول یادشده بلوکه کردن رشد یک آنزیم مهم برای رشد بسیاری از گیاهان، باکتری ها و قارچ هاست. نکته مهم عدم وجود باکتری یادشده در بدن حیوانات و انسان هاست. بنابراین شکر یادشده می تواند در کشاورزی نقش مهمی ایفا کند و جایگزین بسیاری از سموم خطرناک شود که جان حیوانات و انسان ها را به خطر می اندازد.
 

منبع خبر: سیناپرس

#کشف مولکول بی ضرر

#مولکول شکر

خبر های دیگر
news-image
اجرای طرح دوست علمی ریاضی در گیلان

برنامه طرح دوست علمی ریاضی برای دانش‌آموزان دختر شهرستان بندر انزلی، به همت بنیاد نخبگان استان گیلان اجرا شد.


news-image
کارگاه تخصصی کارآفرینی و صادرات برگزار می‌شود

کارگاه تخصصی کارآفرینی، «صادرات و واردارت گام به گام» به همت بنیاد نخبگان استان گلستان برگزار می‌شود.


news-image
ژن عامل طاسی سکه ای به ازبین بردن تومور سرطانی کمک میکند

محققان دانشگاه "کلمبیا" با انجام تحقیقاتی مدعی شدند، ژنی که عامل ایجاد "طاسی سکه‌ای" است، ممکن است به از بین بردن توموره ...