یک مولکول شکر خاص و کاملا بی ضرر کشف شد | نخبه ها
خدمات مرکز


یک مولکول شکر خاص و کاملا بی ضرر کشف شد
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از مهر، نکته مهم این است که می توان از شکر یادشده برای مختل کردن رشد گیاهان و میکروارگانیسم های مختلف بهره گرفت.در واقع این شکر یک علف کش است که از اثرات جانبی نامناسب برخی مواد دیگر که بدین منظور به کار می روند – مانند گلیفوزات – برخوردار نیست.
مولکول شکر یادشده از سیانوباکتریای آب شیرین موسوم به Synechococcus elongates استخراج شده و قادر به متوقف کردن رویه رشد رشته باکتری هایی است که به رشد گیاهان و علف های هرز کمک می کنند.نام کامل مولکول یادشده ۷-deoxy-sedoheptulose (۷dSh) است و پژوهشگران هم اکنون در حال انجام مطالعاتی به منظور تسهیل فرایند تولید آن هستند.
یکی دیگر از کارکردهای مولکول یادشده بلوکه کردن رشد یک آنزیم مهم برای رشد بسیاری از گیاهان، باکتری ها و قارچ هاست. نکته مهم عدم وجود باکتری یادشده در بدن حیوانات و انسان هاست. بنابراین شکر یادشده می تواند در کشاورزی نقش مهمی ایفا کند و جایگزین بسیاری از سموم خطرناک شود که جان حیوانات و انسان ها را به خطر می اندازد.
 

منبع خبر: سیناپرس

#کشف مولکول بی ضرر

#مولکول شکر

خبر های دیگر
news-image
ریزسیستم‌های قابل کاشت در بدن توسعه می‌یابد

حمایت از مبتکران، محققان و متخصصان در کارگروه ایمپلنت مغزی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی در حال اجرا ا ...


news-image
نتایج مطلوب بهبود بیماری‌های عروقی با کمک سلول‌های بنیادی در طولانی‌مدت

محققان به روش درمانی‌ای با استفاده از سلول‌های بنیادی دست پیدا کردند که می‌تواند گزینه‌ای برای درمان بیمارانی باشد که از ...


news-image
کاوشگر فضایی چیست؟

کاوشگر فضایی سفینه‌ای بی سرنشین است که برای کاوش منظومه شمسی به فضا پرتاب می‌شود.