سامانه‌های دارورسانی خوراكی بهینه‌سازی شد | نخبه ها
خدمات مرکز


سامانه‌های دارورسانی خوراكی بهینه‌سازی شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حتما برای شما هم پیش آمده که با مصرف دارویی خاص اذیت شده باشید. اما راه حل این مشکل چیست. بسیاری از افراد برای درمان بیماری خود نیاز به مصرف روزانه یک داروی خاص دارند که شاید بدن آنها نسبت به آن دارو واکنش نشان دهد یا مدت زمانی برای سازگاری با دارو نیاز باشد.
اما محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی برای حل این مشکل چاره ای اندیشیده اند. این محققان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی طرحی فناورانه را به اتمام رساندند که بر اساس آن آزاد سازی دارو به صورت کنترل شده رخ می دهد.
 « تهيه پوشش های سيليكونی براي استفاده در سامانه های دارورسانی خوراكی» عنوان این پژوهش است. به گفته مجری این طرح تحقیقاتی، با توجه به اينكه بعضي از داروها نسبت به اسيديته محيط ناپايدار هستند و استفاده خوراكي آنها محدود است بنابراین در اين طرح سعی شد يك پوشش مقاوم سيليكوني طراحی شود. در این صورت امكان خروج دارو از آن در شرايط انتخابي به دليل استفاده از عامل كانال ساز مناسب وجود دارد و سامانه خوراكي (به شكل فرآورده قرصي) رهايش كنترل شده دارو را تنظیم می کند.
 پس هدف از انجام این طرح را باید تهیه پوشش های سیلیکونی و اصلاح آنها دانست تا آزاد سازی کنترل شده دارو انتخابی باشد. همچنین با توجه به سابقه انجام طرح هاي پژوهشي متعدد در زمينه پوشش هاي پليمري و دارو دارورساني در پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران پیاده سازی آن در این مرکز عملی به نظر می رسد. البته انجام این طرح پژوهشی اقدامی در راستای بهینه سازی سامانه های دارو رسانی است تا از این طریق گامی در رفع یکی از مشکلات بیماران برداشته شود.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#

#

خبر های دیگر
news-image
ساخت ایمپلنت هوشمند ضد باکتری نانو در مالزی

علیرضا رفیعی راد' از دانشکده مهندسی دانشگاه مالایا (UM) با ارائه نتایج پژوهشی


news-image
تولید مبدل های هوشمند شیرآلات معمولی برای صرفه جویی در آب

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به طراحی و تولید مبدل های هوشمند شیرآلات معمولی آب شدند که می تواند در مصرف آب ۸۰ درصد صر ...


news-image
کاوشگر فضایی چیست؟

کاوشگر فضایی سفینه‌ای بی سرنشین است که برای کاوش منظومه شمسی به فضا پرتاب می‌شود.