سامانه‌های دارورسانی خوراكی بهینه‌سازی شد | نخبه ها
خدمات مرکز


سامانه‌های دارورسانی خوراكی بهینه‌سازی شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حتما برای شما هم پیش آمده که با مصرف دارویی خاص اذیت شده باشید. اما راه حل این مشکل چیست. بسیاری از افراد برای درمان بیماری خود نیاز به مصرف روزانه یک داروی خاص دارند که شاید بدن آنها نسبت به آن دارو واکنش نشان دهد یا مدت زمانی برای سازگاری با دارو نیاز باشد.
اما محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی برای حل این مشکل چاره ای اندیشیده اند. این محققان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی طرحی فناورانه را به اتمام رساندند که بر اساس آن آزاد سازی دارو به صورت کنترل شده رخ می دهد.
 « تهيه پوشش های سيليكونی براي استفاده در سامانه های دارورسانی خوراكی» عنوان این پژوهش است. به گفته مجری این طرح تحقیقاتی، با توجه به اينكه بعضي از داروها نسبت به اسيديته محيط ناپايدار هستند و استفاده خوراكي آنها محدود است بنابراین در اين طرح سعی شد يك پوشش مقاوم سيليكوني طراحی شود. در این صورت امكان خروج دارو از آن در شرايط انتخابي به دليل استفاده از عامل كانال ساز مناسب وجود دارد و سامانه خوراكي (به شكل فرآورده قرصي) رهايش كنترل شده دارو را تنظیم می کند.
 پس هدف از انجام این طرح را باید تهیه پوشش های سیلیکونی و اصلاح آنها دانست تا آزاد سازی کنترل شده دارو انتخابی باشد. همچنین با توجه به سابقه انجام طرح هاي پژوهشي متعدد در زمينه پوشش هاي پليمري و دارو دارورساني در پژوهشگاه پليمر و پتروشيمي ايران پیاده سازی آن در این مرکز عملی به نظر می رسد. البته انجام این طرح پژوهشی اقدامی در راستای بهینه سازی سامانه های دارو رسانی است تا از این طریق گامی در رفع یکی از مشکلات بیماران برداشته شود.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#

#

خبر های دیگر
news-image
کسب رتبه دوم ایران در حوزه فناوری‌های پرتاب و زیر ساخت‌های فضایی در منطقه

رییس مرکز ملی فضایی ایران از کسب رتبه دوم ایران در حوزه فناوری‌های پرتاب و زیر ساخت‌های فضایی


news-image
کاهش آلودگی هوای خانه با فناوری پلاسمای سرد

محققان دانشگاه لیورپول در حال توسعه دستگاهی هستند که از فناوری پلاسمای سرد برای مقابله با مشکل مواد حساسیت‌زای


news-image
دستگاه سرند سیار مکانیکی توسط مخترع کرمانشاهی ساخته شد

یک مخترع در کرمانشاه توانست با حمایت سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری دستگاهی پر کاربرد در فعالیت‌های عمرانی بسازد که ک ...