طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست بسیاری از چالش‌های این حوزه را رفع می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست بسیاری از چالش‌های این حوزه را رفع می‌کند
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، زینب حمیدزاده مجری ملی طرح ایجاد بازار بهینه سازی انرژی و محیط زیست در دومین جلسه کمیته راهبردی طرح بازار، سخنان خود را با واکاوی چرایی، چگونگی، استراتژی و افق‌های پیش رو در طرح بازار بهینه سازی انرژی و محیط‌زیست آغاز کرد و افزود: درباره فلسفه ایجاد و لزوم اجرای طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست باید در نظر داشت که همواره بحث یارانه‌ حامل های انرژی یکی از بحث‌های جنجالی در محافل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور مطرح است. در هر دوره‌ای برای آزادسازی قیمت‌ها یا هدفمندی یارانه حامل‌های انرژی، طرح‌هایی پیشنهاد یا تصویب شده است که هیچ‌یک نتوانسته راه حلی برای این موضوع باشد.
مصرف انرژی تابعی از میزان یارانه حامل های انرژی است
به گفته وی، مشاهده‌ آمارها نشان می دهد که مصرف انرژی تابعی از میزان یارانه حامل های انرژی است و متاسفانه کشور ایران وضعیت مطلوبی در این حوزه ندارد. بنابراین بحث موضوع یارانه انرژی در ایران و حل آن موضوعی دارای اولویت است.
اتخاذ رویکردی مساله محور نیاز است
مشاور امور بانوان معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه با توجه به این نکات فلسفه وجود طرحی مانند طرح بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست مشخص می شود افزود: عدم امکان حذف یارانه انرژی و آزادسازی قیمت‌های حامل‌های انرژی در شرایط فعلی و افق زمانی پیش رو، تسهیل روند صرفه‌جویی انرژی و بهبود وضعیت مصرف انرژی در ایران در قیاس با میانگین جهانی با در نظر گرفتن شرایط یارانه‌ای انرژی حاکم بر کشور و ترغیب دولت و مردم برای ورود به عرصه بهینه‌سازی انرژی بدون تبعات اجتماعی و سیاسی مخرب دلایل اجرای این طرح است.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#محیط زیست

# بهینه‌سازی انرژی

خبر های دیگر
news-image
پیوند فناوری‌های نو با زیست‌فناوری

یکی از اهداف و ماموریت های ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی استفاده از فناوری های نو در دانش زیست فناوری است.


news-image
پارچه‌های ضدامواج ایرانی سرمایه‌گذار جذب کردند

پارچه‌های ضدامواج الکترومغناطیس که چندی پیش با همکاری شرکت‌های تن‌سان طب


news-image
هک و امنیت

ارغوان عبادی عضو موسسه حامی نوابغ جوان دانش آموز فعال و جویای علم با ذکاوتی بالا توانست اختراعی در زمینه هک وامنیت را ...