تولید لباس هوشمندی که با حرارت بدن به کار می‌افتد | نخبه ها
خدمات مرکز


تولید لباس هوشمندی که با حرارت بدن به کار می‌افتد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی ، به گفته یک شیمیدان دانشگاه ماساچوست در امهرست (Trisha Andrew)، اکنون بسیاری از سنسورهای زیستی و فرستنده‌های داده‌های پوشیدنی و همچین فناوری‌های پیشرفته مشابه که برای پایش سلامت شخصی استفاده می‌شوند، به شکل خلاقانه‌ای کوچک شده‌اند اما آنها نیاز به انرژی زیادی دارند.
این شیمیدان تولید پارچه‌ای را که می‌تواند از گرمای بدن برای تولید توان مورد نیاز تجهیزات پوشیدنی میکروالکترونیکی مانند ردیاب‎های فعالیت، استفاده کند، گزارش کرده است. همچنین در ادامه توضیح می‌دهد که گرمای بدن می‌تواند با استفاده از تفاوت دمای بین خود و هوای خنک‌تر محیط، توان تولید کند. موادی با هدایت الکتریکی بالا و هدایت حرارتی کم، می‌توانند این شارژ الکتریکی را از سمت گرم به سمت دارای دمای کمتر، انتقال دهند.
برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مقدار کمی توان را می‌توان از بدن انسان در یک روز کاری هشت ساعته برداشت کرد، اما در حال حاضر مواد ویژه‌ای که بدین منظور مورد نیاز هستند بسیار گران قیمت، سمی یا ناکارآمد می‌باشند. این شیمیدان بیان کرده که آنچه توسعه داده شده است، فیلم‌های پلاستیکی زیست تخریب‌پذیر، منعطف و سبک ساخته شده بر روی پارچه‌های پنبه‌ای است که این محصول دارای خواص ترموالکتریک کافی برای تولید ولتاژ مورد نیاز دستگاه‌های کوچک است. 
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#لباس هوشمند

#حرارت بدن 

خبر های دیگر
news-image
ایران به جرگه کشورهای تولیدکننده میکروسکوپ نیروی اتمی پیوست

یک شرکت دانش بنیان داخلی سال 78 فعالیت خود را در زمینه ساخت میکروسکوپ نیروی اتمی آغاز کرد. این شرکت از سال 88 موفق به ت ...


news-image
موشک فالکن هوی قوی ترین غول فضاپیمای جهان

چهارشنبه ۲۴ ژانویه، همه ۲۷ موتور موشک «فالکن‌هوی» برای نخستین بار روشن شدند تا قوی‌ترین موشک ماهواره‌بر امروز


news-image
همکاری متخصصان کشور برای طراحی سیستم ایمپلنت مغزی

مدیر کارگروه "ایمپلنت مغزی" ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی گفت: با اتمام پروژههای مصوب ستاد و با توجه ب ...