استفاده از امکانات پزشکی هسته‌ای برای پژوهشگران تسهیل شد | نخبه ها
خدمات مرکز


استفاده از امکانات پزشکی هسته‌ای برای پژوهشگران تسهیل شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تیر ماه سال گذشته سال خوبی برای حوزه پیش بالینی کشور بود. چرا که نخستین آزمایشگاه پیش بالینی در دانشگاه تهران راه اندازی شد تا مسیر پیچیده تحقیقات در این حوزه را هموار کند. این مرکز با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به تجهیزات با فناوری «های تک» مجهز شد. تجهیزاتی که تمام آنها ساخته و طراحی ایران ساخت و شرکت های دانش بنیان است. در حال حاضر پس از گذشت یک سال از قعالیت این مجموعه خدمات و امکانات خوبی در اختیار محققان کشور قرار گرفته است.
بنابراین این مرکز مجهز به چندین آزمایشگاه است که محققان در هر یک از آنها بخشی از تحقیقات مرتبط با حوزه پیش بالینی را پیش می برند.
بخش پزشکی هسته ای یکی از آزمایشگاه های این مرکز است. پزشکی هسته ای شاخه ای از پزشکی مولکولی است که از مواد رادیواکتیو برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می کند. ویژگی پزشکی هسته ای در این است که توانایی ارائه دادن اطلاعات تصویری از فیزیولوژی و عملکردهای متابولیکی بدن را دارد. درصورتی‌که دیگر مدالیته های تصویربرداری پزشکی همانند ام آر آی و سی تی عموماً اطلاعات ساختاری و آناتومیکال تولید می کنند.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#آزمایشگاه پیش‌بالینی

#پزشکی هسته‌ای

خبر های دیگر
news-image
موانع ثابت و متحرک با امواج ماورای صوت تشخیص داده می‌شود

محققان داخلی با توجه به بکر بودن بازار سیستم های اکوستیکی در کشور موفق به توانمند سازی داخلی تشخیص موانع ثابت و متحرک با ...


news-image
7 نرم افزار برتر در حوزه دریا شناخته شد

در رویداد نوین نرمافزارهای دریایی؛ که در دل چهارمین جشنواره ملی دریا مسیر پیشرفت برگزار شد، 7 طرح برگزیده را بهعنوان ای ...


news-image
دستگاه پالس اوكسي متر با قابليت ارسال اطلاعات ساخته شد

به گزارش خبرگزاري علم و فناوري از اردبيل؛ مخترع بسيجي اردبيلي