کیسه ای که آب غیر قابل شرب را به آب قابل آشامیدن تبدیل می کند | نخبه ها
خدمات مرکز


کیسه ای که آب غیر قابل شرب را به آب قابل آشامیدن تبدیل می کند
news-image


در این فرآیند از یک غشای نیمه تراوا به عنوان عامل جداسازی استفاده می شود. داخل کیسه از غشای اسمز مستقیم ساخته شده است که میکرو ارگانیسم‌‌ها و ماکرومولکول‌‌ها و بیشتر یون‌‌ها را دفع کرده و آب تمیز ایجاد می کند.
با استفاده از این کیسه ها می توان هرنوع آبی را بدون مصرف انرژی تصفیه کرد و چون فشاری اعمال نمی شود گرفتگی بسیار کم است.
کیسه با محلول جاذب خوراکی (مانند مواد مغذی) پر شده و با قرار دادن کیسه در محلول آبی و حتی آب گل‌‌آلود، پس از چند ساعت آب تحت فشار اسمزی به داخل محفظه نفوذ کرده و محلول جاذب رقیق می‌‌شود. در پایان، این محلول جاذب رقیق می‌‌تواند به طور مستقیم مصرف شود.
هدف از ساخت کیسه جاذب آب، استفاده در مواقع ضروری و وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی مانند زلزله، سیل، جنگ و... است که در مواقع ضروری به رفع مشکل کمبود آب در مناطق آسیب دیده کمک می کند.
لازم به ذکر است، مواردی همچون صرفه جویی ارزی بسیار بالا ، انعطاف پذیری و قابلیت حمل آسان از ویژگی های مهم کیسه جاذب آب ساخته شده توسط محققان کشورمان است.
یادآور می شود، تیم محققان سازنده کیسه جاذب آب در دانشگاه علم و صنعت ایران شامل: تورج محمدی، نورالله کثیری، سلیمان صاحبی، زهرا شعبانی و جواد بنی اسدی است.
 

منبع خبر: سیناپرس

#تبدیل آب

#کیسه جاذب آب

خبر های دیگر
news-image
داروی گیاهی درمان آکنه پوستی در مازندران تولید شد

علاقه به پژوهش را به خاطر حضور در مراکز علمی و دریافت راهکارها و استفاده از تجربیات اساتید بزرگ را می توان


news-image
توجه ویژه به عرضه و تقاضا در انجام پژوهش‌های حوزه علوم انسانی

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی برنامه‌ای تدوین کرده است تا صورت پروژه‌های پژوهشی انجام شده توسط پژوهشگرا ...


news-image
خودروی هیبریدی خودرویی خاص در دنیا

استفاده هم‌زمان از دو سوخت پاک در خودروی هیبریدی