کیسه ای که آب غیر قابل شرب را به آب قابل آشامیدن تبدیل می کند | نخبه ها
خدمات مرکز


کیسه ای که آب غیر قابل شرب را به آب قابل آشامیدن تبدیل می کند
news-image


در این فرآیند از یک غشای نیمه تراوا به عنوان عامل جداسازی استفاده می شود. داخل کیسه از غشای اسمز مستقیم ساخته شده است که میکرو ارگانیسم‌‌ها و ماکرومولکول‌‌ها و بیشتر یون‌‌ها را دفع کرده و آب تمیز ایجاد می کند.
با استفاده از این کیسه ها می توان هرنوع آبی را بدون مصرف انرژی تصفیه کرد و چون فشاری اعمال نمی شود گرفتگی بسیار کم است.
کیسه با محلول جاذب خوراکی (مانند مواد مغذی) پر شده و با قرار دادن کیسه در محلول آبی و حتی آب گل‌‌آلود، پس از چند ساعت آب تحت فشار اسمزی به داخل محفظه نفوذ کرده و محلول جاذب رقیق می‌‌شود. در پایان، این محلول جاذب رقیق می‌‌تواند به طور مستقیم مصرف شود.
هدف از ساخت کیسه جاذب آب، استفاده در مواقع ضروری و وقوع حوادث طبیعی و غیر طبیعی مانند زلزله، سیل، جنگ و... است که در مواقع ضروری به رفع مشکل کمبود آب در مناطق آسیب دیده کمک می کند.
لازم به ذکر است، مواردی همچون صرفه جویی ارزی بسیار بالا ، انعطاف پذیری و قابلیت حمل آسان از ویژگی های مهم کیسه جاذب آب ساخته شده توسط محققان کشورمان است.
یادآور می شود، تیم محققان سازنده کیسه جاذب آب در دانشگاه علم و صنعت ایران شامل: تورج محمدی، نورالله کثیری، سلیمان صاحبی، زهرا شعبانی و جواد بنی اسدی است.
 

منبع خبر: سیناپرس

#تبدیل آب

#کیسه جاذب آب

خبر های دیگر
news-image
طراحی و ساخت کارت مبدل همه منظوره

با حمایت سازمان بسیج علمی استان اصفهان محقق شد


news-image
دومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران برگزار می شود

دومین کنگره بین المللی پزشکی شخصی ایران با محوریت سرطان در تاریخ 23 تا 25 دی 96


news-image
ویلچری هوشمند برای جلوگیری از زخم بستر

افراد معلولی که مجبور به استفاده از ویلچر هستند، با چالش های مختلفی مواجه هستند. یکی از این چالش ها زخم بستر است که به ع ...