توليد مواد اوليه داخلی راهگشای صنايع دارويي شد | نخبه ها
خدمات مرکز


توليد مواد اوليه داخلی راهگشای صنايع دارويي شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران از واردکنندگان دارو به شمار می رفت. اما سال ها گذشت. توانمندی نیروی جوان و خلاق باز به کار آمد و صنعت داروسازی کشور را متحول کرد. به گونه ای که امروز بسیاری از داورها با برند ایرانی تولید می شود. محصولاتی که پس از عبور از مسیر پر پیچ و خم تحقیقات به بازار می رسد تا مرهمی بر زخم های دل بیماران و خانواده هایشان باشند. بله، اتکا بر توانمندی نیروی مستعد موضوعی است که هیچ گاه از آن پشیمان نمی شویم.
اما هر روز محققان در دنیا بر روی موضوع و ایده ای جدید کار می کنند. یکی از موضوعاتی که در سال های اخیر توجه ها را جلب کرده سنتز مولکول های نامتقارن است. چرا که به عنوان پیش ماده در صنایع دارویی کاربرد دارد. از جمله این ترکیبات می توان به الکل های نامتقارن اشاره کرد که كه بدون شك نقش مهمي در صنايع دارويي و همينطور در تحقيقات بر روي سنتز مولكول هاي نا متقارن به عنوان ماده اوليه ايفا مي كنند.
از سوی دیگر با توجه به اينكه اين الكل ها معمولا با روش هاي پيچيده شيميايي و كاتاليزورهاي گران قيمت تولید می شوند پس در مقیاس صنعتی مقرون به صرفه نیست. همچنین واكنشگرها و حلال هاي آلي مورد استفاده در اين واكنش ها خطرات جدي بر روي سلامتي انسان و همينطور محيط زيست ايجاد می کنند.. از اين رو امروزه تلاش محققان بر استفاده از آنزيم ها و انجام فرايند  هایی برای رفع این مشکلات است.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#صنایع دارو

#توليد مواد اوليه

خبر های دیگر
news-image
اندازه گیری میدان مغناطیسی زمین با حسگر های میکروالکترومکانیک

اساساً کاربرد حسگرهای ممز که میدان مغناطیسی زمین را اندازه گیری می کنند


news-image
همایش مرزهای دانش اقتصاد توسعه

ششمین همایش سالانه مرزهای دانش اقتصاد توسعه با عنوان «فقر، نابرابری و توسعه ملی» ۱۸ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.


news-image
اپلیکیشن "ایران ساخت" با هدف ترویج و فرهنگسازی حمایت از کالای ایرانی منتشر شد

اپلیکیشن "ایران ساخت" توسط ستاد توسعه فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی با هدف جریان سازی و تولید محتوا برای حمایت ...