طراحی دارویی برای مبارزه با آنفلوانزا | نخبه ها
خدمات مرکز


طراحی دارویی برای مبارزه با آنفلوانزا
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، محققان از طریق مهندسی بخشی از آنتی بادی توانستند پروتئین هایی را هدفگیری کنند که زمینه جهش ویروس را فراهم می کنند.
به گفته محققان واکسیناسیون در هنگام شیوع آنفلوانزا کارآیی اندکی دارد؛ زیرا این ویروس قادر است در دو پروتئین کلیدی haemagglutinin یا HA و neuraminidase یا NA در سطح خود جهش ایجاد کند و از این طریق از دام آنتی بادی هایی که در جریان آلودگی طبیعی یا واکسیناسیون در بدن تولید می شوند، فرار کنند.
هر دو پروتئین HA و NA نوعی ترکیب قندی موسوم به سیالیک اسید را هدف می گیرند که در گیرنده های سلولی موجود در راه هوایی پستانداران به وفور یافت می شوند. مکانیزمی که برای اتصال پروتئین های HA و NA به سیالیک اسید به کارگرفته می شوند، به سادگی جهش نمی یابند، در غیر این صورت ویروس قابلیت آلوده کردن سلول های انسان را از دست می دهد.
محققان آنتی بادی جدید را با استفاده از سیالیک اسید بهبودیافته به گونه ای مهندسی کردند که بتوانند اجزای جهش نیافته پروتئین های NA و HA را هدف گرفته و به ویروس های آنفلوانزا متصل شوند و بدین تریب مانع تعامل آن ها با سلول های انسان شوند.
شیوع آنفلوانزا سالانه جان 300 تا 600 هزار نفر را در جهان می گیرد که اغلب کودکان و افراد مسن هستند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Immunology منتشر شده است.
 

منبع خبر: سیناپرس

#دارو

# آنفلوانزا

خبر های دیگر
news-image
تشخیص رفتارهای مشکوک به خود کشی با هوش مصنوعی

دولت کانادا قصد پیاده‌سازی برنامه‌ای را دارد که طی آن با استفاده از هوش مصنوعی در بستر


news-image
کاهش تراکم مواد معدنی استخوانی با آلودگی با هلیکوباکتر پیلوری

محققان تایوانی از ارتباط آلودگی با هلیکوباکتر پیلوری و کاهش تراکم مواد معدنی استخوانی خبر دادند.


news-image
پیشگامی در توسعه نوآوری‌های مواد با کاربری در بخش انرژی

پیشگام-توسعه-نوآوری‌-مواد -انرژی-پایدار صنعتی