طراحی دارویی برای مبارزه با آنفلوانزا | نخبه ها
خدمات مرکز


طراحی دارویی برای مبارزه با آنفلوانزا
news-image


به گزارش سیناپرس به نقل از ایرنا، محققان از طریق مهندسی بخشی از آنتی بادی توانستند پروتئین هایی را هدفگیری کنند که زمینه جهش ویروس را فراهم می کنند.
به گفته محققان واکسیناسیون در هنگام شیوع آنفلوانزا کارآیی اندکی دارد؛ زیرا این ویروس قادر است در دو پروتئین کلیدی haemagglutinin یا HA و neuraminidase یا NA در سطح خود جهش ایجاد کند و از این طریق از دام آنتی بادی هایی که در جریان آلودگی طبیعی یا واکسیناسیون در بدن تولید می شوند، فرار کنند.
هر دو پروتئین HA و NA نوعی ترکیب قندی موسوم به سیالیک اسید را هدف می گیرند که در گیرنده های سلولی موجود در راه هوایی پستانداران به وفور یافت می شوند. مکانیزمی که برای اتصال پروتئین های HA و NA به سیالیک اسید به کارگرفته می شوند، به سادگی جهش نمی یابند، در غیر این صورت ویروس قابلیت آلوده کردن سلول های انسان را از دست می دهد.
محققان آنتی بادی جدید را با استفاده از سیالیک اسید بهبودیافته به گونه ای مهندسی کردند که بتوانند اجزای جهش نیافته پروتئین های NA و HA را هدف گرفته و به ویروس های آنفلوانزا متصل شوند و بدین تریب مانع تعامل آن ها با سلول های انسان شوند.
شیوع آنفلوانزا سالانه جان 300 تا 600 هزار نفر را در جهان می گیرد که اغلب کودکان و افراد مسن هستند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Journal of Immunology منتشر شده است.
 

منبع خبر: سیناپرس

#دارو

# آنفلوانزا

خبر های دیگر
news-image
ترکیب جدیدی برای مبارزه با باکتری‌های مقاوم

پژوهشگران آمریکایی، با الهام از یک مولکول، ترکیب جدیدی ابداع کرده‌اند که شاید بتواند با باکتری‌هایی که در برابر دارو مقا ...


news-image
تاثیر خوردن پیاز کوهی برای از بین رفتن موهای سفید سر

یک کارشناس کشاورزی خواص و دارویی پیاز کوهی را بیان کرد و گفت: مداومت در خوردن الزی یا سیر کوهی سبب


news-image
روزه‌داری می‌تواند باعث عملکرد بهتر سلول‌های بنیادی روده شود

چندین دهه است که مطالعات متعدد نشان داده است که رژیم‌های سخت و کم کالری می‌توانند کلیدی برای داشتن یک زندگی طولانی‌تر و ...