نانوکامپوزیت ضد میکروب بر پایه ی نانوذرات کیتوزان-نایسین | نخبه ها
خدمات مرکز


نانوکامپوزیت ضد میکروب بر پایه ی نانوذرات کیتوزان-نایسین
news-image


علیرضا صابر عضو موسسه حامی نوابغ جوان( حامی نخبگان) با افتخار برای نخستین بار موفق به ابداع نانوکامپوزیت ضد میکروب بر پایه ی نانوذرات کیتوزان-نایسین گردید.


آقای صابر فوق لیسانس نانوبیوتکنولوژی از سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران ،در سال 95 به عنوان فناور در برنامه نانومچ ستاد ویژه توسعه ی فناوری نانو طرح منتخب گردید و در حوزه ی پزشکی، صنایع غذایی و نساجی ایده هایی ارائه داده است و با حمایت ستاد نانو مقیاس نیمه صنعتی آن را طراحی کرده و بعدا به عنوان مدیر تحقیق توسعه کارخانه پوشاک نانو مهیار شدم و اکنون در حال توسعه ی طرح قبلی در خارج از ستاد نانو می باشد.

نانوکامپوزیت ضد میکروب بر پایه ی نانوذرات کیتوزان-نایسین
کیتوزان زیست پلیمر پلی کاتیونی است که از کیتین طی فرایندهای شیمیایی مشتق می شود. کیتوزان دارای بارالکتریکی مثبت فراوانی است با وجود گروههای آمینی آزاد و بار الکتریکی مثبت قادر به برهمکنش الکترو استاتیکی با دیواره میکروبها بوده و از تکثیر آن جلوگیری می کند. این خواص در نانوذرات کیتوزان نسبت به حالت غیر نانویی ارتقاء یافته و عملکرد مطلوبی دارد بدلیل طبعیی بودن منبع کیتوزان قابلیت استفاده در مواد غذایی و صنایع بهداشتی و داروسازی را داراست. در اختراع حاضر نانوذرات کیتوزان بوسیله یک پپتیدی فعال بارگذاری شده و سنتز آن بهینه سازی شده است.


 این نانوذرات خواص ضد باکتری، ضد قارچ و ضد اسپور قابل توجهی نسبت به حالت غیر نانو آن دارد.
باکتری های بیماریزا و قارچ ها همیشه تهدیدی برای سلامتی جامعه محسوب می شوند و تلاشهای پرهزینه ای زیادی برای جلوگیری از رشد و از بین بردن این میکروبها انجام می شود که اغلب تلاش برای درمان بیماری حاصل از این میکروبها صورت می گرفت که یک نمونه از آنها توسعه ی آنتی بیوتیک ها جهت درمان بود که در نهایت عده ی زیادی از باکتری های بیماریزا نسبت به آنها مقاوم شده و ایجاد آلودگی می کنند که خطراتش به مراتب  برای سلامتی جامعه بیشتر از قبل می باشد بنابراین آنتی بیوتیک نقاط ضعف زیادی پیدا کرده است.
در اختراع حاضر نانوذرات کیتوزان تقویت شده سنتز و خواص ضد میکروبی آن مطالعه شد بطوری که اثر ضد میکروبی سریعتر و روی دامنه گسترده ای از میکروارگانیسمها مانند باکتری های گروه گرم منفی و گرم مثبت، اسپورهای میکروبی و قارچها را در مقایسه با نانوذرات نقره در شرایط مشابه، اثر به مراتب بهتری داشت. مزایای دیگر نانوذرات کیتوزان نسبت به نانوذرات نقره این است که نانوذرات کیتوزان را به راحتی می توان برای استریل و ترمیم زخم استفاده کرد که علاوه بر ضد عفونی کردن زخم در ترمیم زخم نیز کمک می کند. در حالی که استفاده از نانونقره برای زخم با اما و اگرهای زیادی رو به رو است. نانوذرات کیتوزان با اشکال مختلف در صنعت قابل تولید است که شامل نانوپودر کیتوزان، نانوکلوئید کیتوزان، نانوژل کیتوزان و نانوفیبر کیتوزان را میتوان اشاره کرد.
 

منبع خبر: حامی نوابغ جوان

#ضد میکروب

#نانوکامپوزیت 

خبر های دیگر
news-image
نقش بخش خصوصي در فعاليت‌هاي فضايي ناچیز است

رییس مرکز ملی فضایی معاونت علمی معتقد است که نقش بخش خصوصی در حوزه فعالیت های فضایی بسیار کمرنگ و ناچیز است.


news-image
طراحی سامانه مدیریت و برنامه‌ریزی یکپارچه ناوگان در کشور

سامانه مدیریت و برنامه‌ریزی یکپارچه ناوگان با هدف برقراری ارتباط میان فعالان


news-image
راه‌اندازی بورس ایده از ارکان اقتصاد دانش‌بنیان است

صالحی با اشاره به لزوم توسعۀ همکاری صنعت و دانشگاه، گفت: اقداماتی چون راه‌اندازی بورس ایده می‌تواند اثرگذاری بسزایی در ز ...