حذف ضایعات گازی با ساخت حسگر بومی تسهیل شد | نخبه ها
خدمات مرکز


حذف ضایعات گازی با ساخت حسگر بومی تسهیل شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وجود انواع مختلف ضایعات برای محیط زیست و انسان آسیب زا است.  در این میان مواد گازی خطرناک ترین نوع ضایعات هستند. همچنین سرعت گسترش آلاينده ها و ضايعات گازی بيشتر از جامدات و مايعات است.
از سویی تشخيص، اندازه گيری و حذف آنها نيز دشوارتر است. از این رو انتشار این مواد نگرانی های بسیاری را ایجاد می کند. به گونه ای که امروزه تشخيص و اندازه گيری گازهای سمی، آتشگير و گلخانه ای از اهميت بسيار بالايی برخوردار است.
با توجه به اهمیت این موضوع طرح پژوهشی "طراحي و ساخت آرايه حسگرهای گازی بر اساس پليمرهای هادی" توسط محققان دانشگاه تربیت مدرس و پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد.
هدف از انجام این طرح طراحی و ساخت ابزاری دقيق به نام حسگرهای گازي براي اندازه گيري نمونه هاي گازي در محل است. حسگری که باتوجه به حجم، اندازه و سادگی عمل می توان با برنامه ريزی و كوپل كردن به سيستم های زنگ اخبار به عنوان ابزارهوشمند و هشدار دهنده در حيطه های مختلف به كار گرفته شود. بسياري از گازها تأثيرات مخربی بر روي سلامتی انسان ها دارند. پس حسگرهای گازی به عنوان ابزاري برای تعيين و اندازه گيري گازهای سمي و آلاينده هاي محيط زيست اهمیت زیادی دارند.
زمینه کاربرد آن نیز متنوع است و می توان در زمينه های مختلف همچون كنترل کیفیت در صنايع شیمیایي، اندازه گيري آلاينده در محيت زيست، صنايع نظامي وپزشكی از آن استفاده کرد.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#حذف ضایعات

#حسگر بومی

خبر های دیگر
news-image
استارتاپ‌های ایرانی با حقوق کسب وکار خود آشنا می شوند

با برگزاری همایش مرکز شتابدهی نوآوری معاونت علمی و فناوری زمینه آشنایی استارتاپ های داخلی با حقوق کسب و کار فراهم می شو ...


news-image
دویست هزار خدمت آزمایشگاهی به متقاضیان ارائه شده است

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی در نشست هم اندیشی مدیران عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی از ا ...


news-image
استانداردهای ملی سوخت‌های زیستی تصویب شده است

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی از تصویب استانداردهای ملی سوخت‌های زیستی در کشور خبر داد.