حذف ضایعات گازی با ساخت حسگر بومی تسهیل شد | نخبه ها
خدمات مرکز


حذف ضایعات گازی با ساخت حسگر بومی تسهیل شد
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وجود انواع مختلف ضایعات برای محیط زیست و انسان آسیب زا است.  در این میان مواد گازی خطرناک ترین نوع ضایعات هستند. همچنین سرعت گسترش آلاينده ها و ضايعات گازی بيشتر از جامدات و مايعات است.
از سویی تشخيص، اندازه گيری و حذف آنها نيز دشوارتر است. از این رو انتشار این مواد نگرانی های بسیاری را ایجاد می کند. به گونه ای که امروزه تشخيص و اندازه گيری گازهای سمی، آتشگير و گلخانه ای از اهميت بسيار بالايی برخوردار است.
با توجه به اهمیت این موضوع طرح پژوهشی "طراحي و ساخت آرايه حسگرهای گازی بر اساس پليمرهای هادی" توسط محققان دانشگاه تربیت مدرس و پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی انجام شد.
هدف از انجام این طرح طراحی و ساخت ابزاری دقيق به نام حسگرهای گازي براي اندازه گيري نمونه هاي گازي در محل است. حسگری که باتوجه به حجم، اندازه و سادگی عمل می توان با برنامه ريزی و كوپل كردن به سيستم های زنگ اخبار به عنوان ابزارهوشمند و هشدار دهنده در حيطه های مختلف به كار گرفته شود. بسياري از گازها تأثيرات مخربی بر روي سلامتی انسان ها دارند. پس حسگرهای گازی به عنوان ابزاري برای تعيين و اندازه گيري گازهای سمي و آلاينده هاي محيط زيست اهمیت زیادی دارند.
زمینه کاربرد آن نیز متنوع است و می توان در زمينه های مختلف همچون كنترل کیفیت در صنايع شیمیایي، اندازه گيري آلاينده در محيت زيست، صنايع نظامي وپزشكی از آن استفاده کرد.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#حذف ضایعات

#حسگر بومی

خبر های دیگر
news-image
یک فراخوان برای همه با کمک زیست‌بوم فناوری و نوآوری کرونا را شکست می‌دهیم

دبیر ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان گفت: «با کمک زیست بوم فناوری و نوآوری کرونا را شکست می‌دهیم» عنوان فراخوانی است که ...


news-image
درمان‌های مکمل مبتنی بر ایمنی درمانی به مقابله با سرطان کمک می‌کند

از آن جایی که که روش‌های ایمنی درمانی در حال به دست آوردن سهم بیشتری از داروهای سرطانی هستند، محققان برای یافتن بهترین ر ...


news-image
امروز ماهواره مخابراتی دیگری را به فضا پرتاب می گردد

شرکت فضایی اسپیس ایکس امروز ماهواره مخابراتی دیگری را به فضا پرتاب می کند.