فناوری‌های مکان محور تحول عظیمی در صنعت حمل و نقل ایجاد می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


فناوری‌های مکان محور تحول عظیمی در صنعت حمل و نقل ایجاد می‌کند
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در خصوص تشکیل کارگروه تخصصی توسعه فناوری های مکان محور (GIS) در گروه فضایی ستاد، بیان کرد: فناوری‌های مکان محور از جمله فناوری های توانمندکننده و دانش بنیان متشکل از ابرفناوری‌های نو ظهور و در حال رشد قرن 21 است. این فناوری در تمام‌کشورهای توسعه یافته جهان تدوین شده و اجرای برنامه های توسعه‌ای آن نیز از مدت ها پیش آغاز شده است.
وی افزود: این فناوری ها در تهيه، ذخيره سازي، به هنگام سازي، بازيافت، حفظ و نگهداري، تجزيه و تحليل، کاربرد و نمايش موثر اطلاعات مکان محور نقش اساسی دارند.
به گفته منطقی، از جمله این فناوری ها می توان به «فناوری های اطلاعات مکانی»، «فناوری های تعیین موقعیت و ناوبری»، «سنجش از دور»، «فتوگرامتری»، «فناوری های پویشگرهای لیزری»، «ژئودزی»، «هیدورگرافی» و «فناوری‌های حاصل از تلفیق موارد فوق» اشاره کرد.
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی، حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی، در خصوص کارکردهاي بارز (GIS) در صنعت حمل و نقل، گفت: این فناوری به حفاظت از بزرگراه ها، مدلسازي ترافيکي، تحليل تصادف، برنامه ريزي راه و ارزيابي زيست محيطي پروژه هاي راه کمک می کند.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#حمل‌ونقل پیشرفته

#صنعت حمل و نقل

خبر های دیگر
news-image
نتایج مطلوب بهبود بیماری‌های عروقی با کمک سلول‌های بنیادی در طولانی‌مدت

محققان به روش درمانی‌ای با استفاده از سلول‌های بنیادی دست پیدا کردند که می‌تواند گزینه‌ای برای درمان بیمارانی باشد که از ...


news-image
پرواز باعث تغییر احساسات می شود

پژوهش‌ها نشان می‌دهند تغییرات حاصل از پرواز می‌توانند به فوران احساسات و در برخی موارد گریه کردن منجر شوند.


news-image
مسابقه ملی فناوری نانو

آغاز ثبت‌نام هشتمین مسابقه ملی فناوری نانو