وجود جنگل‌ها و بیابان‌ها تاثیر مستقیمی در میزان بارندگی مناطق دارد. | نخبه ها
خدمات مرکز


وجود جنگل‌ها و بیابان‌ها تاثیر مستقیمی در میزان بارندگی مناطق دارد.
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری،  کامبیز مهدی زاد دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی بیان کرد: یکی از موضوعاتی که در هفته گذشته داغ شد موضوع قدرت باران‌زایی ابرها در برخی مناطق خاص بوده است. همچنین توانمندی برخی ابرها در مناطق جنگلی برای باران‌زایی بیشتر که در مناطق کویری این قدرت کمتر است.
وی با تاکید بر این که این موضوع از نظر علمی ثابت‌شده است، گفت: در مناطق کویری به علت دمای بالا و رطوبت کم، موقعیت برای تشکیل ابرهای باران زا دشوار است. به همین علت برخی کشورها در تلاش برای ایجاد کوه و جنگل مصنوعی هستند تا بارش را در مناطقی خاص افزایش دهند.
مهدی زاده با اشاره به این که در چند دهه گذشته علم به سمت و سویی حرکت کرده است که رویدادها از زاویه علمی بررسی شود، افزود: اجزای درختان همواره از محیط سیال محیط اطراف که بخش‌هایی از آن را بخارآب تشکیل می‌دهد، نشأت می‌گیرد. این تأثیر متقابل بر توده‌های آب و هوایی در حرکت، مستقر در جنگل‌ها یا مناطق مشابه اثرگذار خواهد بود.
وی ادامه داد: این ارتباط موجب بهبود باران‌زایی ابرها و ریزش‌های جوی بیشتر در محیط‌های جنگلی نسبت به سایر مناطق می‌شود. در نتیجه به علت رطوبت بالا در مناطق جنگلی امکان بارش بیشتر است.
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در راستای اثرات سو از بین رفتن جنگل‌ها و تغییر کاربری آن‌ها به منظور زراعت و غیره خاطر نشان کرد: این تغییر در کاهش نفوذپذیری، ظرفیت ذخیره رطوبت و به دنبال آن کاهش مقاومت مکانیکی و برشی خاک‌ها بر اثر عوامل فرساینده آب و باد ایجاد اشکال می‌کند. همچنین اختلال‌هایی در کمیت عرضه رطوبت آب ایجاد خواهد کرد.
 

منبع خبر:معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#میزان بارندگی

#بارندگی

 

خبر های دیگر
news-image
ربات نرم پوشیدنی پنوماتیک توانبخشی دست طراحی شد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، ربات نرم پوشیدنی پنوماتیک توانبخشی دست را طراحی کرد.


news-image
دستگاه نهالکار تمام مکانیزه ساخته شد

دراین دستگاه انواع نهال ها ، بوته و نهالهای گلدانی در هر انواع سطوح صاف وشیب دار کاشت می شود


news-image
پشتیبانی نیسان، هوندا و تویوتا از سوخت هیدروژنی

شرکت‌های بزرگ خودروسازی ژاپن به سراغ همکاری ویژه‌ای برای افزایش محبوبیت سوخت هیدروژنی در این کشور رفته‌اند