فناوری مواد از هواپیماها در برخورد با صاعقه حفاظت می‌کند | نخبه ها
خدمات مرکز


فناوری مواد از هواپیماها در برخورد با صاعقه حفاظت می‌کند
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ باوجودآنکه  CFRP مزیت‌هایی ساده‌ای نسبت به آلومینیوم ارائه می‌دهد، از نظر هادی ضعیف‌تر الکتریسیته بوده و در حین پرواز در معرض صدمه ناشی از رعدوبرق قرار می‌گیرد. روش‌هایی برای حل این مشکل به کار گرفته می‌شوند که شایع‌ترین آن‌ها مش فلزی نازک، فویل و سیم‌های جاسازی‌شده است، اما ازآنجایی‌که چنین سیستم‌هایی در برابر خوردگی آسیب‌پذیرند، تلاش‌هایی برای بهبود رسانایی خود کامپوزیت‌ها، با استفاده از مواد غیر فلزی، یعنی گرافن و باکی پیپر، وجود دارد.
در این میان، گروهی از محققان رویکردی ترکیبی پیشنهاد کرده‌اند که بر پایه یک محصول تجاری موجود و به عنوان یک سپر الکترو-مغناطیسی طراحی‌شده است. 
هواپیماهای تجاری به طور متوسط یک بار در سال با رعدوبرق هستند اما تأثیر آن تا حد زیادی بستگی به محل اصابت در هواپیما دارد. به همین دلیل، سیستم‌های حفاظت از رعدوبرق بر اساس موقعیت بهینه‌سازی می‌شوند.
 در این مطالعه، محققان تنها ناحیه 2، که بخش اعظم سازه را پوشش می‌دهد، موردبررسی قراردادند و مواد انتخابی آن‌ها یک غشاء نمدی فیبر کربن با پوشش نیکل بود که در دو چگالی متفاوت استفاده شد.
برای این منظور، آن‌ها مجموعه‌ای از نمونه‌های CFRP، CFRP با مش نازک مس، CFRP با لایه نازک غشاء نمدی (g / m2 34) و CFRP با لایه ضخیم غشاء نمدی (g / m2 70) تولید کردند. 
برای مشخص کردن ظرفیت ضربه رعدوبرق (LSP) نمونه‌ها، ایشان نمونه‌ها را در معرض دو نوع موج رعدوبرق مصنوعی - یک پالس طولانی مدت در یک دامنه جریان نسبتاً کم و یک پالس طولانی‌تر با دامنه بسیار بالاتر قرار می‌دهد. 
هر دو نمونه محافظت‌شده با غشاء نمدی فیبر کربن با پوشش نیکل از مقاومت به تخریب بالاتری در برابر پلاسما، قوس، جرقه و گرمایش ژول نسبت به حالت مش مسی نشان دادند. 

 

منبع خبر: معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری

#برخورد صاعقه با هواپیما

# حفاظت از هواپیما

خبر های دیگر
news-image
قلب خود را جوان نگه دارید

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد ورزش در ساخت سلول‌های جدید قلب نقش مؤثری داشته و باعث جوان ماندن قلب می‌شود.


news-image
سلول درمانی و پیوند سلولی جزایر لانگرهانس

کاهش فعالیت یا از بین رفتن سلول های بتای موجود در جزایر پانکراسی منجر به دیابت


news-image
کارآفرینی اسلامی-قرآنی با «طلوع برکت»

رویدادکارآفرینی «طلوع برکت» با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی 24 تا 26 مهرماه 97 برگزار می‌شود.