پیشرفت حوزه‌های صنایع خلاق ایران در آینه آمار | نخبه ها
خدمات مرکز


پیشرفت حوزه‌های صنایع خلاق ایران در آینه آمار
news-image


به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در دنیای امروز صنایع خلاق به یکی از ارکان اصلی پیشــرفت اقتصادی کشــورها تبدیل شده‌اند و علاوه بر اهمیتی که خود دارند، تأثیرات قابل ملاحظه‌ای بر حوزه‌های دیگر مانند اشتغال‌زایی و تأثیرات فرهنگی نیز از خود برجای می‌گذارند.
در کشورهای پیشرفته سهم درآمدهای حاصل از صنایع خالق در اقتصاد ملی بسیار پررنگ است؛ اما در کشور ما با توجه به وجود منابع طبیعی همچون نفت و گاز، ظرفیت‌های اقتصاد خالق و صنایع خالق تاکنون چندان که باید، مورد توجه قرار نگرفته است. 
البته در دو دهه اخیر سیاست‌گذاری دولت‌ها و برنامه‌های راهبردی همچون سند چشم‌انداز و برنامه‌های توسعه، مسیر اقتصاد را بیش‌ازپیش به سمت حوزه صنایع خالق جهت داده‌اند. برای آن‌که نگاهی دقیق‌تر نسبت به این موضوع داشته باشیم، تصمیم گرفتیم که در این مطلب به‌طور خلاصه وضعیت صنایع خالق ایران را در برخی حوزه‌ها در آینه آمارها بررسی کنیم.
حوزه استارتاپ
ورود استراتاپ‌ها بــه ایران از اوایــل دهه 80 شمسی آغاز شــد که در سال‌های 86 و 88 روند ایجاد استارتاپ‌ها و رشد آنها آغاز گردیده و در سال‌های 92 تا 96 از روند رو به رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار بوده اســت. اگرچه در حال حاضر آمار رسمی دقیقی از تعداد استارتاپ‌های ایرانی در دســت نیست، اما آمارهای غیررسمی نشان می‌دهد که این تعداد از 130 استارتاپ در سال 92 به حدود 42 هزار استارتاپ در سال 96 رسیده است که تقریباً رشدی معادل 3 هزار برابر داشته اســت.
 

منبع خبر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

#صنایع خلاق

#استارت آپ

خبر های دیگر
news-image
پهپادی برای ماجراجویی در زیر آب ساخته شد

گلادیوس نام یک پهپاد قدرتمند است که ماجراجویی در زیر آب را برای علاقمندان ممکن می کند. یکی از مزایای این پهپاد شارژ ۴ سا ...


news-image
شهر سلول کجاست؟

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یکی از نیازهای اساسی فناوری و تجاری‌سازی


news-image
سامانه جامع اولویت های پژوهشی کشور

ستاد توسعه ICT و فضای مجازی از «سامانه جامع اولویت‌های پژوهشی» حمایت میکند